Kamerki internetowe... najlepiej zakleić

Kamerki internetowe... najlepiej zakleić

Bitdefender: Kamerki internetowe... najlepiej zakleić
Bitdefender: Kamerki internetowe... najlepiej zakleić
Redakcja
18.03.2019 18:32

Wiele osób w obawie przed podglądaczami zasłania kamerkę internetową swojego laptopa plasterkiem lub specjalnym samoprzylepnym gadżetem. Niektórzy producenci oferują nawet wbudowane zaślepki kamer. I choć może wydawać się to śmieszne, eksperci przekonują, że nawet teoretycznie wyłączona kamerka może stanowić dla nas zagrożenie.

Zastanawiałeś się kiedyś, czy twoja kamerka internetowa na pewno jest wyłączona? Wiele osób zakleja kamerkę „na wszelki wypadek”, a skoro robi to też na swoimsprzęcie Mark Zuckenberg, to może jednak coś w tym jest?

Kamery internetowe towarzyszą nam od połowy lat 90, służą głównie do wideo rozmów, czatów i innych form komunikacji. Jednak mogą również służyć do obserwowania naszych zachowań. Dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć dostęp do takich kamer, bo podglądanie kogoś przez kamerę w laptopie jest możliwe i niestety stosunkowo łatwe.

Oprogramowanie antywirusowe w większości przypadków zapewnia ochronę takich urządzeń. Warto też, aby użytkownik dostęp do kamer udostępniał tylko tym aplikacjom, które uważa za zaufane i których naprawdę potrzebuje (to tyczy się również kamer w smartfonach) – mówi Wszebor Kowalski, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken

Cywilizacja ma swoje zalety i wady, coraz więcej domowych urządzeń podłączonych jest do Internetu –dzięki temu można je obsługiwać zdalnie i na przykład podczas naszej nieobecności w mieszkaniu zobaczyćna żywo, co się w nim dzieje. Jednak podobna kamerka Nest (marka należąca do Google), która padłałupem hakera, zaczęła nie tylko „pomagać” człowiekowi, ale także informować domowników o atakurakietowym na ich miasto i kazała żegnać się z życiem. Tak więc trzeba uważać, zabezpieczać sprzęt, bo jakwidać nowoczesne technologie potrafią mieć także swoje mroczne strony.

Przewiduje się, że do 2020 roku na świecie będzie funkcjonowało niemal 26 miliardów urządzeńpodłączonych do Internetu – wynika z prognozy firmy badawczej Gartner. Pamiętajmy, że Internet rzeczyto nie tylko gigantyczne ułatwienia w naszym codziennym życiu, ale również kolejne źródło zagrożeń.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)