KDE Software Compilation 4.4 Release Candidate 3

KDE Software Compilation 4.4 Release Candidate 3

Wojciech Kowasz
01.02.2010 16:57

Pojawiła się trzecia wersja kandydująca oprogramowania KDE Software Compilation 4.4.

Choć pierwotnie wydana tydzień temu wersja RC2 miała być ostatnim przystankiem na drodze do wydania stabilnego, zdecydowano się na jeszcze jedną wersję pośrednią - RC3. Powodem takiej decyzji jest całkiem spora liczba wprowadzonych poprawek. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wydanie stabilne pojawi się - zgodnie z planem - 9 lutego.

KDE 4.4 wnosi sporo nowości. Dużo ulepszeń znalazło się we frameworku Nepomuk Semantic Search. Nowy sposób zapisu danych pozwolił przyspieszyć działanie wyszukiwania a nowy interfejs użytkownika ułatwia korzystanie z bazy danych. Wprowadzono też podgląd historii wyszukiwanych plików. Nad wyglądem pracowano także w przypadku Plasma Desktop. Nowa przeglądarka widgetów ułatwia ich przeglądanie a widgety mogą być współdzielone w sieci. Ulepszono obsługę urządzeń przechowujących dane. Pojawiła się też specjalna wersja środowiska graficznego Plasma Desktop przeznaczona dla Netbooków. Wspominaliśmy o niej podczas zmian w nazewnictwie KDE.

Dodano też nowe aplikacje: Blogilo (funkcjonalne narzędzie blogowe), Cantor i Rocs (aplikacje naukowe do zaawansowanych obliczeń i teorii grafów). Wiele programów, w tym przeglądarka graficzna Gwenview i menedżer plików Dolpin zostało zaktualizowanych. W KDE Development Platform dodano framework autoryzacyjny KAuth służący do łatwego podnoszenia uprawnień. Dodano także obsługę drukowania na stronach parzystych i nieparzystych, obsługę skanerów pod Windows a także rozpoczęto integrację webowego silnika renderującego Webkit.

KDE SC 4.4 RC 3 można pobrać z mirrorów. Powinno być dostępne także w niestabilnych paczkach poszczególnych dystrybucji Linuksa. Ze względu na to, że KDE 4.4 jest nadal w wersji testowej, nie jest zalecane do normalnego użytkowania, a jedynie do testów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)