Klamka zapadła. TSMC wybuduje fabrykę w Stanach Zjednoczonych

Klamka zapadła. TSMC wybuduje fabrykę w Stanach Zjednoczonych
Piotr Urbaniak

19.11.2020 07:44, aktual.: 19.11.2020 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zarząd firmy wyznaczył budżet, a władze miasta zatwierdziły umowę deweloperską. Nowa fabryka TSMC powstanie w Phoenix w stanie Arizona.

Jeszcze w minionym tygodniu zarząd TSMC ogłosił, że zamierza przeznaczyć na obiekt w USA co najmniej 3,5 mld dol. W środę projekt zatwierdziła strona amerykańska. Jak ustalono, potentat branży półprzewodników otrzyma na budowę 5 lat od momentu przekazania gruntów, podczas gdy ratusz wesprze przedsięwzięcie od strony zaplecza.

Miasto Phoenix zainwestuje 205 mln dol. w nowoczesną oczyszczalnię wody, zdolną usunąć szkodliwe produkty ubocze obróbki krzemu. Oprócz tego wyda 37 mln dol. na dostosowanie systemu wodociągowego do zwiększonego zapotrzebowania.

Według przedstawionych szacunków, przez pierwszych 20 lat funkcjonowania fabryka przyniesie miastu 314 mln dol. zysku rocznie i wygeneruje 38,2 mld wyniku gospodarczego. Ponadto, zagwarantuje miejsca pracy dla 1,9 tys. osób, w tym personelu wyspecjalizowanego. Nie będzie jednak należeć do grona najbardziej zaawansowanych obiektów TSMC.

Plan zakłada budowę linii dla węzła 5 nm i oddanie jej do użytku nie wcześniej niż w 2025 r., a już w roku 2022 TSMC chce ruszyć z masową produkcją w technologii 3 nm. W umowie nie zdefiniowano, czy Phoenix będzie objęte głównym harmonogramem rozwoju, czy raczej posłuży jedynie za mniejszą filię do tworzenia chipów niższej rangi.

W tej chwili rolę producenta krzemowej drobnicy w USA pełni GlobalFoundries, które wykorzystuje w tym celu węzeł 28 nm lub licencjonowany od Samsunga 14 nm.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)