Kodi 15 „Isengard”: ulepszenia w odtwarzaniu filmów i większa wydajność na wszystkich platformach

Kodi 15 „Isengard”: ulepszenia w odtwarzaniu filmów i większa wydajność na wszystkich platformach22.07.2015 14:20
Kodi 15 „Isengard”: ulepszenia w odtwarzaniu filmów i większa wydajność na wszystkich platformach

Jeden z najpopularniejszych odtwarzaczy multimedialnych Kodi jestjuż dostępny w nowej, „dużej” wersji 15.0. Najciekawsząnowością jest chyba to, że oznaczone nazwą kodową „Isengard”wydanie oficjalnie debiutuje w sklepie Google Play, ale na tymatrakcje się nie kończą. Kodi stało się w używaniu znaczniewygodniejsze i wydajniejsze w dekodowaniu wideo wysokiejrozdzielczości.

Fani anime będą zachwyceni nową wersją – Kodi pozwala terazna wizualne przeglądanie rozdziałów z kontenerów MKV i innych,które wspierają podział na rozdziały. Znacznie wygodniej jestteraz nawigować po filmach; mechanizm adaptacyjnego przewijaniauwzględnia liczbę naciśnięć przycisków przewijania w czasie,uzależniając od niej wielkość skoku wstecz czy naprzód.

Chapter Selector Windows

Ułatwiono również wybieranie ścieżek dźwiękowych i napisów,nie trzeba już ich ręcznie wyszukiwać, oraz zarządzanie dodatkamido Kodi, wcześniej wysoce nieintuicyjne. Teraz znalezieniepotrzebnych wtyczek powinno być znacznie łatwiejsze. Polscyużytkownicy docenią też lepszą, niezależą od wydania obsługętłumaczeń. Tłumaczenia mogą być aktualizowane tak samo, jakwszystkie inne wtyczki. Można też kontrolować ustawienialokalizacyjne, takie jak format wyświetlania daty, czasu czywarunków atmosferycznych.

Kodi Adaptive Seeking

Ciekawie wyglądają zmiany dla poszczególnych platform. NaAndroidzie wprowadzono obsługę sprzętowej akceleracji dla kodekaHEVC, pozwalając m.in. na odtwarzanie wideo 4K na wspieranychurządzeniach (m.in. tablecie i konsoli NVIDIA SHIELD). Dodanoobsługę dźwięku 7.1, a usunięto za to wymóg posiadaniauprawnień roota, dzięki czemu Kodi uruchomi się nawet nanieodblokowanym sprzęcie.

350139435167803329

Na Windows wprowadzono wsparcie dla DirectX Video Accelerationoraz obsługę sprzętowego dekodowania HEVC na kompatybilnymsprzęcie. Linux dostał mnóstwo ulepszeń wydajności dlawspieranych architektur sprzętowych, dodano też obsługęprocesorów MIPS. Na OS X usprawniono zaś dekodowanie wideo przezVDADecoder Video Acceleration.

Wszystkie wspierane systemy wykorzystują już nowy silnik dźwiękowyKodi – Audio Engine(AE), który całkowicie zastępuje stary podsystem audio na bazie bibliotek SDL. AudioEngine nie tylko lepiejsobie radzi z wymagającymi formatami audio wysokiej jakości, aleteż pozwala na zaawansowane operacje na dźwięku z wykorzystaniembibliotek ffmpeg. Za jego sprawą wreszcie będzie mogli doczekaćsię w Kodi efektywnych korektorów dźwięku.

Najnowsza wersja odtwarzacza kończy ze wsparciem dla starszychsystemów operacyjnych. Nie uruchomimy Kodi już na Ubuntu 12.04 (aprzynajmniej system ten zniknął z repozytorium ppa programu),podobnie też nowe Kodi nie zadziała na Snow Leopardzie –właściciele Maków muszą skorzystać z systemu OS X w wersji conajmniej 10.7 (Lion).

Kodi 15.0 dla Windows i Androida możecie pobrać z naszej bazyoprogramowania. Szczegółowe informacje o wprowadzonych zmianachznajdziecie na wiki projektu. A zainteresowanych uruchomieniemwłasnego HTPC informujemy, że już „na dniach” pojawi sięwersja lekkiej linuksowej dystrybucji OpenELEC6.0, zbudowanej w całości wokół Kodi 15 i zoptymalizowanej zmyślą o takich zastosowaniach.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)