Kolejna generacja tanich Nokii — nowe kolory, nowy system i powrót elementów interfejsu N9

Kolejna generacja tanich Nokii — nowe kolory, nowy system i powrót elementów interfejsu N9

09.05.2013 12:13, aktualizacja: 10.05.2013 12:28

Dziś rano naszego czasu w Nowym Delhi Nokia zaprezentowała kolejną generację telefonów z serii Asha. Model Asha 501 ma przekroczyć wiele barier nowym ekranem dotykowym, odświeżonym systemem operacyjnym, obsługą usług społecznościowych i dzielenia się treściami oraz zupełnie nowymi kolorami. Ten telefon jest, według producenta, pomostem między tanimi słuchawkami i smartfonami o dużych możliwościach.

W kolorowych obudowach o wymiarach 99,2×58×12,1 mm znajdzie się 3-calowy, rozpoznający 2 punkty dotyku ekran QVGA TFT (240×320, 133 ppi) o układzie pikseli RGB Stripe, co ma zapewnić wyraźniejszy obraz i żywsze kolory. Nokia nie podaje, jaki procesor zamontowała w Asha 501, ale prawdopodobnie jest to 1-rdzeniowa jednostka taktowana z częstotliwością 1 GHz. Wiemy, że wspierać ją będzie 128 MB RAM-u. Użytkownik ma 4 GB pamięci na swoje dane i może skorzystać z karty MicroSD do 32 GB. Ponadto znajdziemy tu 3,2-megapikselowy aparat i radio FM z RDS. Bateria ma pojemność 1200 mAh i ma wystarczyć na 17 godzin rozmów lub 48 dni czuwania w sieci 2G albo 56 godzin odtwarzania muzyki. Całość waży 98 g. Co ciekawe, telefon będzie można naładować z gniazda USB lub zwykłą ładowarką z 2 mm wtyczką.

Projektem obudowy Asha 501 stara się nawiązać do Lumii i sprawiać wrażenie trwałej przez zastosowanie jednoelementowej obudowy. Telefony będą dostępne w wariantach na 1 i dwa SIM-y, będzie można także wybrać jeden z sześciu kolorów obudowy: flagowy czerwony, biały, czarny, cyjanowy, żółty oraz zielony. W pudełku znajdziemy charakterystyczne, czerwone słuchawki.

Najważniejszy jest jednak system. Na Ashy 501 został on wyposażony w Fastlane, inspirowany znanym z N9 interfejsem bazujących na gestach i przeciągnięciach. Dzięki temu bardzo prosto możemy odnaleźć często używane aplikacje i potrzebne funkcje czy wysłać zdjęcie na serwis społecznościowy. Nokia twierdzi, że jest to inteligentna wielozadaniowość lub drugi interaktywny ekran domowy, który śledzi akcje już wykonane, przewiduje kolejne. Przeglądarka Nokia Xpress, której charakterystyczną cechą jest pobieranie skompresowanych przez chmurę obliczeniową Nokii danych, również zyskała nowy wygląd i wciąż jest w stanie zaoszczędzić nawet 90% z cennego limitu danych.

Asha 501 ma kosztować 99 dolarów netto. Telefon już niebawem będzie dostępny w 90 krajach. Na blogu Nokii można znaleźć zdjęcia telefonów w różnych kolorach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)