Kolejna wersja Androida bez starszych aplikacji – instalacja zostanie zablokowana

Kolejna wersja Androida bez starszych aplikacji – instalacja zostanie zablokowana

Kolejna wersja Androida bez starszych aplikacji – instalacja zostanie zablokowana
Oskar Ziomek
19.03.2018 13:38

Niedawno miejsce miała premiera nowej wersji Androida oznaczonego tym razem literą P, na razie wyłącznie w wersji dla deweloperów. Choć od tego czasu minęło już kilkanaście dni, w Sieci wciąż pojawiają się nowe odkrycia z tym związane. Niedawno o wielu z nich informowaliśmy w kontekście bezpieczeństwa i w pewnym stopniu również jego dotyczy dopiero co odkryta przez programistów kolejna nowość.

W systemie pojawił się parametr określający minimalny poziom API, dla jakiego muszą stworzone być aplikacje, by móc funkcjonować w systemie. Na tej podstawie mają być odrzucane te, które powstały z myślą o starszych wersjach. Jak informuje Android Police, dla Androida P oznacza to API 17, a więc jest jednoznaczne z Androidem 4.2 Jelly Bean. Innymi słowy i w praktyce, dla użytkownika oznacza to tyle, że jeśli aplikacja w Sklepie Play nie spełni tych wymagań, to w systemie nie uda się z niej tak po prostu skorzystać. Aplikacja musi być więc przeznaczona dla API 17 lub nowszego (mowa jest o parametrze android:targetSdkVersion w kodzie aplikacji, a nie wersji minimalnej).

Informacja o uruchamianiu aplikacji przeznaczonej dla starszych wersji systemu Androida. Źródło: GSM Arena.
Informacja o uruchamianiu aplikacji przeznaczonej dla starszych wersji systemu Androida. Źródło: GSM Arena.

Programy, które nie spełniają wymogów mają docelowo w ogóle nie być uruchamiane. Na ten moment przy podobnej próbie wyświetlany jest tylko komunikat, który sugeruje skontaktowanie się z deweloperem aplikacji, aby zaproponować mu udoskonalenie jej na potrzeby nowego Androida. Aktualnie na komunikacie się kończy i program i tak można uruchomić, jednak jak sugeruje dokumentacja, docelowo takich aplikacji ma się w ogóle nie dać zainstalować, a więc i siłą rzeczy użyć.

Ponieważ do czynienia mamy dopiero z testową wersją najnowszego Androida, to można przypuszczać, że nowe zabezpieczenie obejmą jeszcze zmiany, ale z drugiej strony dokumentacja jest jednoznaczna. Wszystko wskazuje więc na to, że użytkownicy Androida P stracą szansę instalowania starszych aplikacji, które nie są już od dłuższego czasu rozwijane. Ma to zagwarantować, że system będzie działał wydajniej i bezpieczniej – jego nowsze wersje, a więc i aplikacje do nich dostosowane spełniać muszą coraz więcej wymogów w tym zakresie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)