Kolejny przeskok wirusa ze zwierząt na ludzi? To można "przewidzieć"

Kolejny przeskok wirusa ze zwierząt na ludzi? To można "przewidzieć"

Laboratorium
Laboratorium
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
02.10.2021 17:35

Sztuczna inteligencja może pomóc przewidzieć kolejne zagrożenie odzwierzęcym wirusem, który może przeskoczyć na ludzi. Jak się okazuje, zaraźliwość takich wirusów da się szacować, czym może się zajmować SI.

O nowym odkryciu informuje polsatnews.pl powołując się na pismo PLOS Biology. Naukowcy z Wielkiej Brytanii z Uniwersytetu w Glasgow sugerują, że aby przewidzieć kolejne ryzyko zarażenia człowieka odzwierzęcym wirusem, do analizy wystarczy wykorzystać uczenie maszynowe. Prawdopodobieństwo przeskoczenia wirusa ze zwierząt na ludzi da się bowiem oszacować na podstawie genomów.

W ten sposób oprogramowanie mogłoby w przyszłości pomóc uniknąć, a przynajmniej ograniczyć skalę kolejnych pandemii, jeśli zagrożenie zostanie wykryte dostatecznie wcześnie. Na potrzeby opisywanych badań naukowcy skompletowali dane 861 gatunków wirusów z 36 rodzin. Znakomita mniejszość ze wszystkich znanych ludziom wirusów zwierzęcych jest w stanie zarazić człowieka.

Dzięki zgromadzonym danym, naukowcom udało się dostrzec zależność między uogólnionymi cechami genomów wirusów a możliwością zakażenia ludzi. Na tej podstawie stworzono modele, które w przyszłości pomogą szacować podobne ryzyko w przypadku kolejnych wirusów zwierzęcych.

Warto jednak podkreślić, że szacowana przez SI zdolność do zakażania jest tylko jedną z kilku składowych wpływających na całe ryzyko danego wirusa dla ludzi. Znaczenie mają także m.in. warunki ekologiczne w momencie narażenia człowieka na kontakt z wirusem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)