Kolory w Wikipedii

Kolory w Wikipedii

Adam Wróblewski
31.08.2009 18:50, aktualizacja: 01.09.2009 15:57

Problemem każdego większego serwisu społecznościowego jest wiarygodność publikowanych informacji. Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii postanowili rozwiązać ten problem. Efektem ich prac jest rozszerzenie o nazwie WikiTrust, które od jutra znajdą zarejestrowani użytkownicy w Wikipedii.

Działanie programu jest bardzo proste. Narzędzie przyznaje każdemu zmienionemu fragmentowi tekstu odpowiednią etykietę kolorystyczną w zależności od reputacji autora. WikiTrust bazuje na koncepcji, polegającej na tym, że im dłużej autor publikuje informacje, tym większym zaufaniem się cieszy. Tekst pochodzący z niepewnych źródeł wyróżniany jest kolorem pomarańczowym. W miarę wzrostu zaufania, staje się jaśniejszy. Kiedy publikacja nabierze niemal stuprocentowego zaufania, tło pod nią zmieni się z pomarańczowego na białe.

WikiTrust dostępny jest jako rozszerzenie do projektów MediaWiki od listopada ubiegłego roku, ale dopiero teraz Fundacja Wikimedia zdecydowała wdrożyć narzędzie w Wikipedii.

Aktualizacja, 01.09.2009, 15:50

Informacje podane pierwotnie przez serwis Wired nie były do końca zgodne z prawdą. Fundacja Wikimedia wyjaśnia, że tak jak inne rozszerzenia, WikiTrust przejdzie proces wewnętrznych testów. Jeśli pomyślnie zweryfikują one działanie narzędzia, spodziewać możemy się udostępniania go użytkownikom. Nie wiadomo jednak czy i kiedy tak się stanie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)