Komunikator Viber został kupiony przez Rakuten za 900 milionów dolarów

Komunikator Viber został kupiony przez Rakuten za 900 milionów dolarów

Komunikator Viber został kupiony przez Rakuten za 900 milionów dolarów
Tomek Kondrat
14.02.2014 17:04

Pierwszy kwartał roku to dobra pora na inwestycje. Niedawno informowaliśmy na łamach portalu o współpracy na linii Samsung-Google, jednak nie jest to jedyna duża transakcja, która miała miejsce w ostatnich tygodniach. Jeden z najpopularniejszych komunikatorów VoIP na urządzenia mobilne, Viber, stał się własnością firmy Rakuten. Przejęcie cypryjskiej firmy Viber Inc. będzie kosztowało Japończyków 900 milionów dolarów i uczyni z Rakuten potentata na rynku usług komunikacji internetowej na świecie.

Viber jest jedną z najczęściej wybieranych aplikacji VoIP na systemach mobilnych i stanowi realną alternatywę dla komunikatora LINE, który opanował Azję. Aplikacja cieszy się dużą popularnością również w Polsce, a wszystko to przez łatwość obsługi, profesjonalne tłumaczenie oraz wsparcie dla największych systemów mobilnych jak Android, iOS, Windows Phone, Blackberry, Bada i Nokia. Viber, w przeciwieństwie do np. WhatsApp, posiada również aplikacje na systemy dekstopowe – Windows i Linux. Dzięki aplikacji możliwe jest prowadzenie rozmów internetowych i telefonicznych oraz wysyłanie darmowych wiadomości tekstowych do rodziny i znajomych. Jedynym wymogiem użytkowania jest posiadania aktywnego łącza internetowego.

Obraz

Wraz z transakcją, japońska firma może zyskać ok. 225 milionów użytkowników. Dołączą oni do 300-milionowej społeczności, która do tej pory korzystała z różnych usług Rakutena. Dyrektor wykonawczy firmy, Hiroshi Mikitani ujawnił, że następnym krokiem firmy jest dodanie gier do komunikatora, przez co aplikacja jeszcze bardziej zbliży się swoim profilem do LINE, który w tym momencie jest największym konkurentem. Według oficjalnych danych LINE posiadał w listopadzie 2013 roku 300 milionów zarejestrowanych użytkowników.

Japoński gigant nie pierwszy raz wybrał się na duże zakupy. W ciągu ostatnich dwóch lat Rakuten przejął platformę e-booków — Kobo — za 315 milionów dolarów w gotówce, hiszpański serwis streamingowy wuaki.tv (wartość transakcji nie jest znana) oraz portal z filmami – Viki — za 200 milionów dolarów

Wyceniana do niedawna na 16 miliardów dolarów spółka Rakuten jest liderem wśród internetowych firm w Japonii oraz jedną z największych korporacji tego typu na świecie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)