Komunikator Viber został kupiony przez Rakuten za 900 milionów dolarów

Komunikator Viber został kupiony przez Rakuten za 900 milionów dolarów14.02.2014 17:04
Komunikator Viber został kupiony przez Rakuten za 900 milionów dolarów
Tomek Kondrat

Pierwszy kwartał roku to dobra pora na inwestycje. Niedawno informowaliśmy na łamach portalu o współpracy na linii Samsung-Google, jednak nie jest to jedyna duża transakcja, która miała miejsce w ostatnich tygodniach. Jeden z najpopularniejszych komunikatorów VoIP na urządzenia mobilne, Viber, stał się własnością firmy Rakuten. Przejęcie cypryjskiej firmy Viber Inc. będzie kosztowało Japończyków 900 milionów dolarów i uczyni z Rakuten potentata na rynku usług komunikacji internetowej na świecie.

Viber jest jedną z najczęściej wybieranych aplikacji VoIP na systemach mobilnych i stanowi realną alternatywę dla komunikatora LINE, który opanował Azję. Aplikacja cieszy się dużą popularnością również w Polsce, a wszystko to przez łatwość obsługi, profesjonalne tłumaczenie oraz wsparcie dla największych systemów mobilnych jak Android, iOS, Windows Phone, Blackberry, Bada i Nokia. Viber, w przeciwieństwie do np. WhatsApp, posiada również aplikacje na systemy dekstopowe – Windows i Linux. Dzięki aplikacji możliwe jest prowadzenie rozmów internetowych i telefonicznych oraz wysyłanie darmowych wiadomości tekstowych do rodziny i znajomych. Jedynym wymogiem użytkowania jest posiadania aktywnego łącza internetowego.

350047032083507137

Wraz z transakcją, japońska firma może zyskać ok. 225 milionów użytkowników. Dołączą oni do 300-milionowej społeczności, która do tej pory korzystała z różnych usług Rakutena. Dyrektor wykonawczy firmy, Hiroshi Mikitani ujawnił, że następnym krokiem firmy jest dodanie gier do komunikatora, przez co aplikacja jeszcze bardziej zbliży się swoim profilem do LINE, który w tym momencie jest największym konkurentem. Według oficjalnych danych LINE posiadał w listopadzie 2013 roku 300 milionów zarejestrowanych użytkowników.

Japoński gigant nie pierwszy raz wybrał się na duże zakupy. W ciągu ostatnich dwóch lat Rakuten przejął platformę e-booków — Kobo — za 315 milionów dolarów w gotówce, hiszpański serwis streamingowy wuaki.tv (wartość transakcji nie jest znana) oraz portal z filmami – Viki — za 200 milionów dolarów

Wyceniana do niedawna na 16 miliardów dolarów spółka Rakuten jest liderem wśród internetowych firm w Japonii oraz jedną z największych korporacji tego typu na świecie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)