Konflikt Netfliksa i Apple'a narasta. Możecie się pożegnać ze wsparciem dla AirPlay

Konflikt Netfliksa i Apple'a narasta. Możecie się pożegnać ze wsparciem dla AirPlay

Konflikt Netfliksa i Apple'a narasta. Możecie się pożegnać ze wsparciem dla AirPlay
Redakcja
08.04.2019 18:07

Nietrudno zauważyć, że Netflix nie pała do Apple'a miłością. Teraz twórcy najpopularniejszej platformy VOD postanowili wymierzyć w firmę Tima Cooka kolejny cios.

Osoby korzystające z iUrządzeń doskonale znają usługę AirPlay, która jest odpowiednikiem technologii Google Cast. Pozwala ona jednym kliknięciem "przerzucić" obraz z telefonu lub tabletu na telewizor. Wystarczy przystawka Apple TV (lub kompatybilny telewizor, bo takie zostały już zapowiedziane).

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w taki sposób oglądać także Netfliksa. Tzn. do tej pory nic nie stało na przeszkodzie. Bo teraz na przeszkodzie stanął... Netflix.

Netflix usuwa wsparcie dla AirPlay

Oficjalny powód tej decyzji to "techniczne ograniczenia". Netflix tłumaczy, że dąży do tego, by zapewnić wszystkim użytkownikom jak najlepsze doświadczenia, a gdy ktoś korzysta z AirPlay, firma nie wie, na jakim urządzeniu film jest wyświetlany. Ma to utrudniać udoskonalanie usługi.

Obraz

I to by było na tyle, jeśli chodzi o wersję oficjalną.

Podejrzewam jednak, że prawdziwy powód mógł być inny

Netflix usunął wsparcie dla AirPlay dwa tygodnie po zapowiedzi platformy VOD Apple TV+. Przypadek?

Na początku roku Netflix przekroczył barierę 139 milionów użytkowników. Myślę, że nie będzie przesady w stwierdzeniu, że masa osób kupuje przystawki Apple TV tylko po to, by wygodniej oglądać Netfliksa.

Teraz ten powód został klientom odebrany. Skoro użytkownicy iPhone'ów i tak będą musieli korzystać z telewizyjnej aplikacji, by oglądać filmy, kupno przystawki traci sens. Równie dobrze można skorzystać z apki preinstalowanej na telewizorze.

Tym ruchem Netflix prawdopodobnie solidnie okroi liczbę osób zainteresowanych przystawką Apple TV. A mniej użytkowników Apple TV to mniej subskrybentów platformy Apple TV+. Mam przekonanie graniczące z pewnością, że to był główny powód stojący za tą decyzją.

Wojna Netfliksa z Apple'em toczy się od dawna

W 2016 roku Apple wypuścił na Apple TV aplikację, która agreguje treści z różnych serwisów VOD. Netflix nie zgodził się, by były w niej wyświetlane jego firmy i seriale. Firma nie chce, by po obejrzeniu "Stranger Things" użytkownik ujrzał rekomendację serialu znajdującego się w bazie HBO GO czy Amazon Prime Video.

Pod koniec roku 2019 Netflix usunął opcję opłacania abonamentu z poziomu aplikacji na iOS, odcinając tym samym Apple'a od prowizji.

Koniec wsparcia dla AirPlay to kolejny cios wymierzony w Apple'a. Szkoda tylko, że na tej wojnie ofiarami są głównie użytkownicy, bo to im utrudnia się życie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)