Koniec linii 2.6 jądra Linuksa?

Grzegorz Niemirowski

24.05.2011 03:16, aktual.: 24.05.2011 03:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Linus Torvalds poinformował, że rozważa zmianę numeru kolejnej wersji jądra Linuksa na 2.8 lub 3.0. Oznaczałoby to zakończenie linii 2.6, która jest już obecna stosunkowo długo i jądro bardzo się zmieniło od momentu jej zapoczątkowania.

Torvalds wysłał e-maila, w którym pisze o konieczności skrócenia okna łączenia kodu z powodu jego podróży, oraz prosi o nie zwlekanie ze zgłoszeniami na ostatnią chwilę. Natomiast w post scriptum zawarł krótką uwagę, w której stwierdza, że numerek wersji jądra zrobił się już dość duży i nowa wersja może w związku z tym zostać oznaczona jako 2.8. Potem pojawił się kolejny mail, w którym Linus Torvalds wspomina o numerku 3.0. Pisze, że jest to dobry pomysł biorąc pod uwagę, że właśnie rozpoczyna się trzecie dziesięciolecie istnienia Linuksa. Nie chce przy tym czekać do wersji 42 mimo, że odpowiada ona na pytanie o życie, wszechświat i wszystko inne. Przy okazji zdradza pomysł, aby skrócić liczbę numerków z czterech do trzech. Obecnie bowiem do trzech podstawowych liczb dodawana jest czwarta, oznaczająca stabilną wersję, w której wprowadzono szybkie, drobne poprawki względem wersji głównej. Niedawno wydane stabilne jądro 2.6.39 nie doczekało się jeszcze takich poprawek ale poprzednie miało ich siedem (ostatnia wersja to 2.6.38.7). Torvalds chce więc aby główne wydanie miało tylko dwie liczby, wersja 3.0.1 byłaby więc poprawką do 3.0 a nie kolejną główną wersją z linii 3.0.

Przedstawione pomysły są na razie luźnymi propozycjami Linusa Torvaldsa. Warto pamiętać, że pojawiały się też inne schematy nazewnictwa, np. nawiązujące do roku (Linux 2011.0.0). Która konwencja zwycięży zapewne dowiemy się niedługo.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)