Książki Play na Androidzie niedługo także z ofertą audiobooków (aktualizacja)

Książki Play na Androidzie niedługo także z ofertą audiobooków (aktualizacja)

Książki Play na Androidzie niedługo także z ofertą audiobooków (aktualizacja)
Oskar Ziomek
22.01.2018 12:51, aktualizacja: 23.01.2018 19:02

Aktualizacja, 23.01.2018 r. Google właśnie oficjalnie udostępniło audiobooki w sklepie Google Play. Znaleźć można je odtąd w osobnej kategorii, która w Polsce niestety nadal jest pusta. Mamy już natomiast podział tematyczny (historia, romanse, samopomoc, SF i fantasy), co pozwala mieć nadzieję, że wkrótce w Google Play znajdziemy także polskie audiobooki.

W systemie Android do aplikacji Książki Play, a w konsekwencji także Sklepu, niebawem trafi możliwość kupowania książek audio. To wnioski, które wysnuć można dzięki analizie kodu najnowszej wersji programu, którą przeprowadził serwis Android Police. Możliwe, że w aplikacji już teraz gotowych jest wiele elementów do obsługi audiobooków i całość czeka jedynie na zdalną aktywację przez Google. Wszystko wskazuje więc na to, że pojawienie się funkcji to tylko kwestia kolejnego wydania.

Całe rozważania opierają się głównie na treści komunikatów, które w przypadku aplikacji na Androida zapisane są w plikach XML. Android Police zauważa, że w wielu komunikatach, które jak na razie nie pojawiają się w programie, ale są przygotowane w źródłach z tekstami, pojawia się słowo audiobook, a także związane z ich odtwarzaniem inne teksty. Przykładem mogą być choćby opisy podstawowych funkcji, takich jak Odtwarzaj, Pauza czy Ten rozdział będzie dostępny po zakupie audiobooka.

Dzięki pozostałym komunikatom w plikach XML dowiadujemy się także, że podczas odtwarzania możliwe będzie regulowanie szybkości, zapamiętywanie pozycji odtwarzania (na kształt zakładek), a zamiast niewiele mówiących numerów kolejnych ścieżek, odczytywane będą rzeczywiste tytuły kolejnych rozdziałów audiobooków.

Porównanie interfejsu Książek Play z wersji 3.16 (po lewej) oraz najnowszej – 4.0 (po prawej), źródło: Android Police
Porównanie interfejsu Książek Play z wersji 3.16 (po lewej) oraz najnowszej – 4.0 (po prawej), źródło: Android Police

Co ciekawe planowana jest także synchronizacja, co przyda się osobom korzystającym z usługi na kilku urządzeniach jednocześnie. Dzięki niej, na przykład gdy słuchając książki na smartfonie dotrzemy do rozdziału piątego, a później sięgniemy po tablet, pozycja zostanie automatycznie zsynchronizowana i będziemy mogli słuchać książki dalej, od tego samego momentu. Audiobooki będą mogły być także odtwarzane w dodatkowych urządzeniach dzięki Google Cast oraz w samochodach, dzięki obsłudze Android Auto.

Na koniec warto dodać, że powyższe informacje są jedynie założeniami na podstawie znalezionych fragmentów w kodzie aplikacji. Istnieje więc szansa, że ostatecznie funkcjonalność zostanie zmieniona – rozszerzona, czy też zmniejszona. Teoretycznie istnieje także możliwość, że audiobooki nie trafią do Książek Play w najbliższym czasie. Mnogość komunikatów sugeruje jednak, że funkcjonalność jest w końcowej fazie rozwoju i najpewniej już niedługo pojawi się w Książkach Play na Androidzie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)