Kupisz iPhone'a, zapłacisz karę – tak partner handlowy Huawei'a walczy z rządem USA

Kupisz iPhone'a, zapłacisz karę – tak partner handlowy Huawei'a walczy z rządem USA
Piotr Urbaniak

12.12.2018 06:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie milkną echa aresztowania przez amerykański rząd Meng Wanzhou, dyrektor finansowej chińskiej firmy Huawei. Państwo Środka odpowiada zakazem sprzedaży iPhone'ów, motywowanym naruszeniem patentów rodzimego Qualcomma. A na tym nie koniec. Właśnie w spór zaangażowała się firma Menpad z Shenzhen, będąca jednym z głównych dostawców ekranów LCD dla Huawei'a.

Przedsiębiorstwo ogłosiło, że każdy pracownik, który zdecyduje się na zakup iPhone'a, zostanie ukarany grzywną w wysokości ceny nabytego urządzenia. Jednocześnie 15-proc. dotacja czeka na osoby wybierające smartfony lokalnych marek Huawei i ZTE. (Firma ZTE również oskarżana jest przez rząd Stanów Zjednoczonych o nieprzestrzeganie sankcji wobec Iranu). Ponadto zwiększono dwukrotnie prowizję dla handlowców operujących na terenie USA.

Wiadomo, że Apple nie jest w żadnym stopniu winne aresztowaniu Meng, ale to ikoniczny amerykański producent, a zarazem bezpośredni konkurent Huawei'a. Dlatego trafia pod ogień chińskich dział, choć summa summarum – mając świadomość niziutkiej popularności „jabłka” na tamtejszym rynku – trzeba przyznać, że działania dywersyjne są bardziej manifestem niż realnym ciosem ekonomicznym.

Co ciekawe, pomimo iż niekonwencjonalne rozporządzenie wydali włodarze Menpadu, Huawei jest niejako współodpowiedzialny za tego typu działania. Korporacja nie kryje się z faktem rozsyłania do swych partnerów wiadomości otwarcie krytykujących postępowanie Amerykanów. Odezwę otrzymało ponad 2 tys. partnerów Huawei'a. Niniejszy przykład może być jedynie pierwszym z wielu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)