Kwadratowy monitor EIZO ułatwi pracę programistów

Kwadratowy monitor EIZO ułatwi pracę programistów

Kwadratowy monitor EIZO ułatwi pracę programistów
19.11.2014 12:30, aktualizacja: 19.11.2014 17:43

Na naszych biurkach najczęściej stoją monitory o proporcji ekranu 16:9, które już wyraźnie wyparły modele o proporcjach 4:3. Natomiast firma EIZO zaprezentowała zupełnie inne podejście do ekranów, ich nowy monitor może pochwalić się rozdzielczością 1920 x 1920 pikseli, a więc jego proporcje wynoszą 1:1. Dla kogo został stworzony ten kwadratowy monitor? Oczywiście dla profesjonalistów, to właśnie między innymi programiści mają wykorzystywać potencjał tego nietypowego rozwiązania.

Obraz

EIZO FlexScan EV2730Q należy do serii EcoView, która według producenta ma łączyć funkcje ergonomiczne i ekologiczne w celu uzyskania wymiernych korzyści ekonomicznych. Jak przed chwilą wspomnieliśmy, na tle konkurencji ten monitor wyróżnia się nietypową rozdzielczością – 1920 pikseli w pionie i poziomie. Dzięki temu użytkownik dostaje do dyspozycji o 78% więcej pikseli w porównaniu ze standardowym panoramicznym panelem 1920 x 1080. Dodatkową, powiększoną w pionie przestrzeń roboczą można wykorzystać chociażby do wyświetlenia większej ilości informacji, pozwoli to na redukcję potrzeby skrolowania i zapewni lepszy podgląd danych. Te dodatkowe piksele powinny sprawdzić się w takich programach jak CAD czy w narzędziach programistycznych, dając dostęp do większej ilości ważnych informacji.

Firma EIZO w tym modelu zastosowała matowy panel IPS, który oferuje szerokie kąty widzenia, producent obiecuje, że nawet pod dużym kątem obraz jest ostry i nasycony. Natomiast stopka z możliwością regulacji wysokości nachylenia i obracania w osi poziomej, umożliwia ustawienie ekranu w najbardziej optymalnej i komfortowej dla użytkownika pozycji. Osoby, które spędzają przed monitorem sporo czasu powinny docenić opracowane przez EIZO rozwiązanie, które redukuje migotanie obrazu. EIZO FlexScan EV2730Q został również wyposażony w koncentrator USB z jednym portem upstream i dwoma portami downstream, głośniki 1W i gniazdo słuchawkowe, a także układ Overdrive skracający reakcję do 5 ms (półtony), gwarantujący płynne wyświetlanie dynamicznych obrazów.

Obraz

Monitor oferuje 5 trybów pracy – sRGB, Movie, Paper i dwa tryby, których parametry mogą zdefiniować użytkownicy. Wartym uwagi jest tryb Paper, który został stworzony z myślą o osobach pracujących z dokumentami o dużych białych powierzchniach. W tym trybie zredukowana jest do minimum emisja światła niebieskiego. Warto wspomnieć jeszcze o czujniku EcoView Sense 2, wykrywa on, gdy użytkownik odchodzi od biurka i automatycznie przełącza monitor w tryb uśpienia. Natomiast po powrocie monitor jest ponownie włączany.

EIZO FlexScan EV2730Q na polskim rynku powinien pojawić się na początku 2015 roku, jego cena nie została jeszcze ujawniona. Jednak prawdopodobnie nie będzie niska, tym bardziej, że jest to nietypowe urządzenie, przeznaczone głównie dla profesjonalistów. Zwykli użytkownicy z pewnością nie zdecydują się na ten model, dla nich lepszym rozwiązaniem będzie bardziej klasycznych monitor o proporcjach 16:9 i rozdzielczości Full HD, dodatkowej przestrzeni raczej nie byliby w stanie wykorzystać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)