Ładny i praktyczny. Linux zyska lepszy eksplorator plików
28.08.2023 13:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Linux pod wieloma względami jest lepszy niż Windows. Prostota użytkowania połączona z funkcjonalnością niekoniecznie jest jednak jedną z tych cech. Zmiany wprowadzone w eksploratorze plików Nautilus mogą jednak coś z tym zrobić.
Nautilus to domyślny eksplorator plików w GNOME – jednym z najpopularniejszych środowisk w świecie dystrybucji Linux. Regularnie jest odświeżany i modyfikowany, a kolejnej metamorfozy doczekać ma się już przy okazji premiery GNOME 45. Zmiana może nie jest olbrzymia, ale najpewniej będzie powitana z otwartymi ramionami.
Eksplorator plików w GNOME 45 zmieni się na lepsze
Różnicę widać w nagłówku. Nad sekcją boczną pojawił się nowy pasek. To, co wcześniej znajdowało się w tym miejscu (a więc strzałki i początek paska adresu) zostało przesunięte w prawo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oprócz nagłówka ("Miejsca") nowy pasek zawiera także (przy prawej krawędzi) hamburgerowe menu, dające dostęp do najważniejszych ustawień i opcji. Przy jego lewej krawędzi czasowo pojawia się natomiast inny przycisk, poświęcony trwającym operacjom na plikach. Ikonka przedstawia progres (na wykresie kołowym), a po kliknięciu można zobaczyć szczegóły (takie jak prędkość transferu czy nazwę pliku).
GNOME 45 zadebiutuje już we wrześniu
Jak podaje serwis OMG! Linux nowy pasek ma poprawiać estetykę eksploratora plików, ale też zwiększać jego funkcjonalność. O tym, jak wypadnie to w praktyce, przekonać powinniśmy się już niebawem. Premiera środowiska GNOME 45 została zaplanowana na tegoroczny wrzesień i jesienią wersja ta powinna dotrzeć do pierwszych dystrybucji, na czele z Fedorą i Ubuntu.
Dodajmy jeszcze na koniec, że oprócz odświeżonego wyglądu Nautilus w GNOME 45 zyskać ma również szybszą wyszukiwarkę (którą w dodatku będzie można wywołać skrótem Ctrl+F), spójny format daty i godziny oraz usprawnioną archiwizację plików.
Zobacz także
Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl