Ładny i praktyczny. Linux zyska lepszy eksplorator plików

Ładny i praktyczny. Linux zyska lepszy eksplorator plików

Odświeżony Nautilus
Odświeżony Nautilus
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Wojciech Kulik
28.08.2023 13:34

Linux pod wieloma względami jest lepszy niż Windows. Prostota użytkowania połączona z funkcjonalnością niekoniecznie jest jednak jedną z tych cech. Zmiany wprowadzone w eksploratorze plików Nautilus mogą jednak coś z tym zrobić.

Nautilus to domyślny eksplorator plików w GNOME – jednym z najpopularniejszych środowisk w świecie dystrybucji Linux. Regularnie jest odświeżany i modyfikowany, a kolejnej metamorfozy doczekać ma się już przy okazji premiery GNOME 45. Zmiana może nie jest olbrzymia, ale najpewniej będzie powitana z otwartymi ramionami.

Eksplorator plików w GNOME 45 zmieni się na lepsze

Różnicę widać w nagłówku. Nad sekcją boczną pojawił się nowy pasek. To, co wcześniej znajdowało się w tym miejscu (a więc strzałki i początek paska adresu) zostało przesunięte w prawo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oprócz nagłówka ("Miejsca") nowy pasek zawiera także (przy prawej krawędzi) hamburgerowe menu, dające dostęp do najważniejszych ustawień i opcji. Przy jego lewej krawędzi czasowo pojawia się natomiast inny przycisk, poświęcony trwającym operacjom na plikach. Ikonka przedstawia progres (na wykresie kołowym), a po kliknięciu można zobaczyć szczegóły (takie jak prędkość transferu czy nazwę pliku).

  • Stary (z tyłu) i nowy (z przodu) Nautilus
  • Dymek pobierania w Nautilusie
[1/2] Stary (z tyłu) i nowy (z przodu) NautilusŹródło zdjęć: © OMG! Linux

GNOME 45 zadebiutuje już we wrześniu

Jak podaje serwis OMG! Linux nowy pasek ma poprawiać estetykę eksploratora plików, ale też zwiększać jego funkcjonalność. O tym, jak wypadnie to w praktyce, przekonać powinniśmy się już niebawem. Premiera środowiska GNOME 45 została zaplanowana na tegoroczny wrzesień i jesienią wersja ta powinna dotrzeć do pierwszych dystrybucji, na czele z Fedorą i Ubuntu.

Dodajmy jeszcze na koniec, że oprócz odświeżonego wyglądu Nautilus w GNOME 45 zyskać ma również szybszą wyszukiwarkę (którą w dodatku będzie można wywołać skrótem Ctrl+F), spójny format daty i godziny oraz usprawnioną archiwizację plików.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (386)