Lenovo oficjalnie przejmuje Motorolę. Czy smartfony z serii Moto trafią do Polski?

Strona głównaLenovo oficjalnie przejmuje Motorolę. Czy smartfony z serii Moto trafią do Polski?
30.10.2014 14:49
Lenovo oficjalnie przejmuje Motorolę. Czy smartfony z serii Moto trafią do Polski?
Tomek Kondrat
Tomek Kondrat
bDYaSYrq

Chińskie Lenovo stało się oficjalnie właścicielem firmy Motorola. Producenci najnowszego telefonu z serii Nexus zostali zakupieni przez firmę z Pekinu za niecałe 3 miliardy dolarów. Jak informuje portal Recode, umowa została oficjalnie potwierdzona przez prezesa amerykańskiej firmy – Ricka Osterloha. Lenovo przejmuje tym samym portfolio Mototoli oraz pełne prawa do jej nazwy od Google.

bDYaSYqJ

Transakcja nie jest niczym niespodziewanym. Informacja o przejęciu Motoroli pojawiła się już w na początku roku. Od tego czasu firmy negocjowały warunki umowy. Ostateczna wartość transakcji opiewa na 2,91 miliarda dolarów. Motorola nie wyprowadzi się jednak z amerykańskiego Chicago oraz nie zwolni niemal 3000 pracowników zatrudnionych na terenie Stanów Zjednoczonych.

350127411490481609

Nie jest jeszcze wiadome, w jaki sposób Lenovo wykorzysta swoją nową jednostkę. Zapewne produkowane smartfony będą ciągle sygnowane marką Moto. Budżetowy smartfon Moto G stał się najlepiej sprzedawanym telefonem w historii firmy, więc wątpliwe jest, że Lenovo zdecyduje się na zmianę nazwy. Podobna sytuacja miała miejsce z Microsoftem, który przez dość długi czas korzystał z marki Nokia Lumia. Możliwe, że firma zachowa nazwę Motorola dla urządzeń skierowanych na rynek europejski oraz amerykański. Zapewne już niedługo urządzenia otrzymają aktualizację, która umieści informację o nowym właścicielu na ekranie ładowania systemu operacyjnego.

bDYaSYqL

Motorola zyskała sporą popularność dzięki byciu częścią Google. Twórcy Androida zapewniali regularne i szybkie aktualizacje oprogramowania, które w niewielkim stopniu odbiegało od tego używanego w Nexusach. Telefony z serii Moto G były bardzo wydajne, a przy tym atrakcyjne cenowo. Flagowy model, czyli Moto X również znalazł szerokie grono nabywców, głównie w USA. Motorola borykała się jednak ze sporymi problemami finansowymi, stąd decyzje wycofaniu się z Europy oraz o sprzedaży zasłużonej bądź co bądź marki.

Lenovo zakłada, że przywróci rentowność swojej jednostce w ciągu kilkunastu miesięcy. Powinniśmy zatem spodziewać się tanich, aczkolwiek wydajnych smartfonów rodem z Chin, które pojawią się na rynku. Miejmy nadzieję, że Motorola powróci tym samym do Polski, gdzie już wkrótce można zakupić smartfony Lenovo.

Udostępnij:
bDYaSYrH