Lepsze baterie muszą się pojawić, nadchodzą smartfony z ekranami UHD

Lepsze baterie muszą się pojawić, nadchodzą smartfony z ekranami UHD

09.04.2015 19:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie widzicie pojedynczego piksela na ekranie Quad HD w smartfonie? To nic, jeszcze w tym roku zobaczymy Samsunga Galaxy Note 5 z ekranem o jeszcze wyższej rozdzielczości. Z pewnością będzie to wyglądało świetnie na kartce ze specyfikacją w sklepie. Szkoda, że przede wszystkim zauważymy krótszy czas pracy.

Producenci smartfonów dobrze wiedzą, ze na zwykłego klienta działają wysokie cyferki, zwłaszcza te, które niemal zawsze podane są obok urządzenia na sklepowej półce. Takie podejście spowodowało, że w większości nowych flagowców zobaczymy wyświetlacz o rozdzielczości Quad HD (2560 × 1440 pikseli). Producenci bez większego zastanowienia porzucili Full HD (1920 × 1080), wmawiając potencjalnym klientom, że dzięki jeszcze większej rozdzielczości otrzymają niesamowitą jakość obrazu. Jednak różnica w ostrości obrazu jest niezauważalna, a bardziej obciążone podzespoły negatywnie wpływają na czas pracy.

Obraz

Jeśli ktoś myślał, że ekrany Quad HD zagoszczą na trochę dłużej, to był w błędzie. Jeszcze w tym roku zobaczymy smartfony mogące pochwalić się ogromnym, wręcz przesadzonym zagęszczeniem pikseli. Według najnowszych informacji Samsung Galaxy Note 5 zostanie wyposażony w wyświetlacz Ultra HD, a więc o rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli. Nadchodzący flagowy fablet południowokoreańskiej firmy pojawi się w dwóch wersjach. Pierwsza będzie dysponowała wyświetlaczem o przekątnej 5,89 cala, który zaoferuje zagęszczenie pikseli na poziomie 748 ppi. Natomiast druga wersja będzie posiadała zakrzywiony 5,78-calowy ekran, co przy rozdzielczości Ultra HD daje zagęszczenie 762 ppi.

Nie będziemy mieli do czynienia ze standardowym układem subpikseli. Dostaniemy technologię, której znacznie bliżej jest do PenTile. Zapewnia ona dłuższą żywotność, ale odbywa się to kosztem ostrości obrazu. Jednak przy tak dużym zagęszczeniu pikseli tego efektu z pewnością nie zauważymy. Niestety, ale nie zauważymy również różnicy względem obecnych ekranów. W Samsungu Galaxy Note 4 dostaliśmy 5,7-calowy wyświetlacz Quad HD, które oferował zagęszczenie na poziomie 515 ppi. Już w tym modelu, a nawet w Galaxy S5 z Full HD dostrzeżenie pojedynczego piksela przy normalnym użytkowaniu jest niemożliwe.

Błędem byłoby powiedzenie, ze ekrany Ultra HD w ogólnie nie przyniosą różnicy. Zmianę odczujemy przede wszystkim w czasie pracy urządzenia, przy akumulatorze o tej samej pojemności będzie on stanowczo krótszy. W związku z tym pozostaje nam liczyć, że naukowcom z Uniwersytetu Stanforda szybko uda się rozwiązać problemy akumulatorów aluminiowo-jonowych związane ze zbyt niskim napięciem. Skoro już będziemy musieli częściej ładować nowe smartfony, to dobrze by sam czas ładowania wynosił niecałą minutę.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (84)
Zobacz także