Linux przestał działać w Hyper-V. Microsoft nie zauważył

Linux przestał działać w Hyper-V. Microsoft nie zauważył

Linux przestał działać w Hyper-V
Linux przestał działać w Hyper-V
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Kamil Dudek
Kamil J. Dudek
24.07.2023 07:17

Wprowadzona pod koniec 2022 roku zmiana w kernelu Linuksa sprawiła, że jądro przestało się ładować w Hyper-V. Powodem jest błędna obsługa technologii IBT. Zmiana dotarła do użytkowników z opóźnieniem, ale mimo to problem pozostał niezauważony.

Hyper-V, według oficjalnej dokumentacji Microsoftu, obsługuje tylko skromny podzbiór dystrybucji Linuksa, w większości złożony z wersji "enterprise" oraz "LTS", w których zmiany zachodzą rzadko i powoli. Obsługa Hyper-V, dostarczana przez Microsoft, jest szeroko wdrożona w wielu innych systemach, nieobecnych na krótkiej liście w dokumentacji.

Wśród systemów, z którymi Hyper-V radzi sobie bez większych problemów są i takie, których oprogramowanie składowe jest o wiele bardziej bieżące, niż w przypadku systemów Enterprise. Do świeżo zaktualizowanych systemów, które działają z wirtualizacją Microsoftu należą między innymi Fedora oraz OpenSUSE Tumbleweed.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Problematyczny IBT

Systemy te otrzymują nowy kernel Linuksa znacznie szybciej niż np. Red Hat Enterprise Linux. Choć zawsze chodzi o wersję starszą niż upstream czystego Linuksa, jest to zdecydowanie wersja nowsza niż w systemach o przedłużonym wsparciu. Dzięki temu otrzymuje się nowości, na które w przypadku LTS trzeba czekać do następnego wydania głównego. Jedną z takich nowości było domyślne włączenie mechanizmów Intel Control-Flow Enforcement Technology, w tym rozwiązania o nazwie Indirect Branch Tracking (IBT). Obsługa IBT zadebiutowała w kernelu 5.18 i była domyślnie wyłączona aż do listopada, gdy wciągnięto do kodu zmianę domyślnego ustawienia CONFIG_X86_KERNEL_IBT. W rezultacie kernel 6.2 wzbogacił się o obsługę nowego mechanizmu bezpieczeństwa.

IBT to mechanizm wprowadzający dyscyplinę w ramach wykonywania pośrednich rozgałęzień (np. zamiast skoku do następnej instrukcji, najpierw podawany jest jej adres). Sprawa robi się istotna np. w przypadku wskaźników do funkcji. Ponieważ łatwiej jest zniekształcić adres niż samą instrukcję, istnieje potencjalne niebezpieczeństwo w postaci ukończenia rozgałęzienia w niepożądanym miejscu (i wykonania go). W przypadku intelowskiej implementacji IBT następuje weryfikacja, czy docelowe miejsce rozgałęzienia jest oznaczone jako potencjalny cel takowego (w odróżnieniu od arbitralnej lokalizacji w pamięci/rejestrze). To oczywiście nie jest stuprocentowa ochrona, ale lepsze to niż nic.

Fedora, OpenSUSE i Ubuntu w Hyper-V
Fedora, OpenSUSE i Ubuntu w Hyper-V© Licencjodawca | Kamil Dudek

Błąd jest w Hyper-V

Oznaczanie gałęzi przebiega z wykorzystaniem nowych instrukcji ENDBR i wymaga wspomagania sprzętowego. Hyper-V poprawnie eksponuje tę funkcjonalność procesora do maszyn… ale nie przygotowuje swoich wewnętrznych struktur (hypercall page) w sposób zgodny z IBT (niezaopatrzone w ENDBR). W rezultacie każdy hypercall kończy się niepowodzeniem. A te pochodzą z kernela i następują na bardzo wczesnym etapie uruchomienia. W rezultacie kernel Linuksa zawiesi się w Hyper-V, jeżeli jest ono uruchomione na Intelu jedenastej generacji lub nowszym. Dzieje się to tylko na kernelach z włączonym IBT, co np. w OpenSUSE nastąpiło po kernelu 6.3.2, podczas gdy Ubuntu Server 23.10 z jądrem 6.3.0 dalej działa.

Błąd bezsprzecznie znajduje się w Hyper-V. Ale to wcale nie jest oczywiste, gdy się go napotka. W konfrontacji z problemem "zmienił się kernel, ale Hyper-V nie", doświadczenie nakazuje założyć, że nowy kernel działa nieprawidłowo, a nie że ukazał jakiś nieznany błąd w hipernadzorcy. Wychodząc z tego założenia, błąd zgłoszono nie do Hyper-V, a do kernela (autorem zgłoszenia jest autor niniejszego tekstu), początkowo zakładając, że chodzi tylko o Fedorę. Michael Kelley z Microsoftu prędko zidentyfikował, że błąd dotyczy jednak Hyper-V.

...ale poprawka będzie w kernelu

Zgłoszenia jednak nie zamknięto… ponieważ poprawka zostanie wykonana w jądrze Linuksa! Celem zapewnienia działania kernela w wadliwym Hyper-V, Linux będzie sprawdzać, czy hypercall page jest zgodny z IBT. Jeżeli nie, IBT jest wyłączane, aby korzystanie z hypercalli było możliwe. Wydaje się to być radykalnym podejściem do doktryny Torvaldsa "we do not break userspace", ale decyzja o poprawce jądrze ma też inne powody: istnieje wiele wdrożeń Linuksa na Hyper-V, które wkrótce mogą zostać zaktualizowane do nowego kernela (np. ze względów bezpieczeństwa) i przestać działać. Poprawka do Hyper-V może nadejść później niż poprawka w kernelu. Jak pisze sam Kelley, "ścieżka wdrożenia poprawek do Hyper-V jest dość długa".

Microsoft planuje w istocie naprawić Hyper-V, ale zanim to nastąpi, problem zostanie rozwiązany po stronie Linuksa. Istnieje także obejście, w postaci uruchomienia jądra z parametrem ibt=off. Warto mieć też na uwadze fakt, że na procesorach bez IBT (i bez ENDBR64) problem po prostu nie występuje. Być może dlatego został przeoczony w Redmond…

Kamil J. Dudek, współpracownik redakcji dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)