Łódź chce być stolicą rozrywki, powstanie tu Centrum Gier Komputerowych i Komiksu

Strona głównaŁódź chce być stolicą rozrywki, powstanie tu Centrum Gier Komputerowych i Komiksu
15.01.2015 18:01

Chociaż Łódź leży praktycznie w samym centrum Polski, to Warszawa jest stolicą kraju i tam znajdziemy większość liczących się firm. Od jakiegoś czasu trwają jednak starania, by z dawnego miasta szwaczek zrobić chociaż stolicę gier. Na fundamencie tejże idei zapowiedziano utworzenie Centrum Gier Komputerowych i Komiksu. Ambitny projekt wyceniony na 27 milionów złotych ma zostać zrealizowany do końca 2017 roku.

bEalsNIl
EC-1 Wschód / fot. EC-1
EC-1 Wschód / fot. EC-1

Obecnie rozkopana w imię modernizacji oraz usprawnienia komunikacji Łódź będzie mogła wtedy spokojnie przyjąć gości. Liczbę zwiedzających szacuje się na 150 tysięcy rocznie (najlepszy scenariusz). Na powierzchni ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych w południowo-wschodniej części kompleksu EC-1 będzie można nie tylko pograć w gry komputerowe (także te stare w planowanej części retro obiektu) czy poczytać komiksy, ale przede wszystkim dowiedzieć się, jak powstają. Ma się zachęcać młodych ludzi do dostrzeżenia w grach świadomej drogi rozwoju zawodowego, co też idzie w parze z inicjatywą Gameinkubator oraz porozumieniem w sprawie Łódzkiego Klastra Gamedev.

Centrum sfinansowane zostanie ze środków własnych miasta oraz z Unii Europejskiej, zaś utrzymywane będzie po prostu z przychodów. Podzielono je wstępnie na strefę gier (komputery, konsole, symulatory, najnowsze nowinki techniczne), tzw. super cube do zabaw w wirtualnej rzeczywistości, warsztaty procesu produkcji gier komputerowych, prezentacje polskich deweloperów oraz ich dorobku plus wspomnianą strefę muzealną z klasycznymi urządzeniami. W formie dopełnienia znajdziemy tu również strefę promocji sztuki komiksowej z czytelnią i warsztaty z rysowania komiksów (osobne ścieżki dla dzieci oraz dorosłych). Takie połączenie dziwić nikogo zbytnio nie powinno. Od lat w mieście organizowany jest przecież oto Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier.

bEalsNIn

Do tego wszystkiego należy przypomnieć o planowanych na koniec roku mistrzostwach świata w gry komputerowe, których to organizacja już się powoli rozpoczęła. W marcu wszyscy zainteresowani sportami elektronicznymi wybiorą się do Katowic na kolejne Intel Extreme Masters, a w listopadzie wezmą na celownik właśnie Łódź. Wypada też nadmienić, że za kulisami dzieje się w temacie gier jeszcze dużo więcej. Przez najbliższe miesiące będzie o czym bardzo ciekawym informować, trzymajcie więc rękę na pulsie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEalsNJj