M1 Mac: można dołożyć RAM‑u i wymienić dysk SSD. To trudne, ale da się

fot. Ken Suarez/Unsplash
fot. Ken Suarez/Unsplash

07.04.2021 15:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komputery M1 Mac były powszechnie cenione za wydajność procesora. Jednak tak, jak wiele laptopów klasy premium miały tę wadę, że nie dało się wymienić komponentów. A przynajmniej tak do tej pory myślano. Jednak ktoś znalazł sposób na to, aby umieścić więcej RAM-u i pojemniejszy dysk SSD.

Tym kimś jest chiński inżynier Yang Changshun (a wypatrzył to jako pierwszy portal MacRumours). Udało mu się wymienić pamięć RAM i dysk SSD na komponenty o większej pojemności. Co ciekawe - te zmiany sprzętu bez problemu wykrył system macOS i nie powstały z tego powodu żadne konflikty sprzętowe.

Changshun zrobił ze swojego MacBooka Aira z 8GB RAM-u i 256 GB dyskiem SSD laptopa z 16 GB RAM-u i 1 TB SSD. Do tej pory oficjalne stanowisko firmy Apple było takie, że komponentów w komputerach z procesorem M1 nie da się wymienić.

Niestety, cały proces modernizacji komponentów w Macu M1 do najłatwiejszych nie należy. RAM i moduł SSD są przylutowane do płyty głównej - a to oznacza, że procedura obarczona jest dużym ryzykiem. Bez wątpienia przy takiej ręcznej ingerencji utracimy także gwarancję producenta. Oprócz tego - trzeba także zadbać o wybranie elementy, które będą kompatybilne z systemem.

Mimo wszystko to niesamowicie ciekawe odkrycie. Być może dzięki temu osoby mające wprawę w takich operacjach będą zalewane telefonami z prośbą o zamontowanie lepszych komponentów, a przy okazji zarobią sobie na całym przedsięwzięciu.

Pozostaje niewiadomą, czy Apple postanowi coś z tym odkryciem zrobić i na przykład wydać aktualizację, która uniemożliwi wykrywanie wymienionych komponentów.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (223)