MAC chce wprowadzić nas w epokę „państwa optimum”

Marcin Paterek

19.10.2012 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stworzenie rozwiązań zezwalających na crowdfunding, zwiększenie zakresu spraw, które można załatwić przez Internet, dalszy rozwój e-sądownictwa, pełny dostęp do informacji publicznej oraz uzgodnień projektów rządowych, wprowadzenie jednolitego rejestru ubezpieczeń i pełne wdrożenie numeru alarmowego 112 — tak minister Michał Boni wyobraża sobie obszary, którymi Polska powinna zająć się w najbliższym czasie. Na czym polega projekt „państwa optimum 2.0”?

Obraz

Nie ma innej filozofii państwa niż służenie swoim obywatelom. […] Państwo optimum, oparte na kontrakcie między powoływanymi do realizacji zadań władzami publicznymi […] a obywatelami, oceniającymi decyzje władz, ale też i współtworzącymi rozwiązania — jest najbardziej plastycznie dopasowane do wyzwań, jakie nas otaczają — twierdzi minister Boni. Jego zdaniem Polska powinna aspirować swoimi pomysłami do państw tak rozwiniętych cyfrowo, jak Wielka Brytania, Estonia, Szwecja czy Finlandia. W tym celu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce podjąć szereg kroków, które przyśpieszą nasz rozwój na tym polu.

Od 1 stycznia przyszłego roku przychodnie i szpitale za pomocą numeru PESEL będą mogły zweryfikować, czy pacjent jest ubezpieczony, a ponadto do 2014 r. powinna pojawić się tzw. Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, na której będą przechowywane dane o leczeniu. W tym samym roku Polska wprowadzi pełną obsługę dla numeru alarmowego 112. Minister Boni zapowiada też, że na wiosnę zacznie promować profil zaufany w ePUAP, który pozwoli np. maturzystom na składanie wniosków o przyjęcie na uczelnię drogą elektroniczną. Ma to oczywiście zachęcić młodych obywateli do jak najwcześniejszego założenia konta w systemie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)