Mac mini M1 za grosze. Ciekawa opcja dla programistów

Mac mini M1 za grosze. Ciekawa opcja dla programistów

fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
02.02.2021 16:00, aktualizacja: 02.02.2021 16:11

Platformy iOS i macOS oferują bogaty ekosystem aplikacji, a wprowadzenie wydajnego procesora M1 sprawiło, że zainteresowanie deweloperów jeszcze bardziej wzrosło. Okazuje się, że nie trzeba jednak posiadać fizycznie własnego Maca M1 - można skorzystać z takiej maszyny "w chmurze".

Francuska firma Scaleway zaczęła udostępniać Mac mini z procesorem M1 po bardzo niskiej cenie (10 eurocentów za godzinę) przy minimalnym 24-godzinnym okresie "wypożyczenia".

Wirtualne Mac mini M1 to nowość w ofercie Scaleway, które kieruje usługę do ekip deweloperskich pracujących nad aplikacjami na systemy iOS (iPhone) i macOS (dla komputerów Apple Mac). Wszystkie wirtualne maszyny dysponują konfiguracją z 8 GB RAM oraz 256 dyskiem SSD, a także zainstalowanym macOS Big Sur 11.2 oraz platformą deweloperską Xcode w wersji 12.4.

Scaleway chwali się tym, że czas, jaki mija od założenia konta do momentu przejęcia kontroli nad wirtualnym komputerem Mac mini M1 to niecałe 5 minut.

Niemniej ciekawe jest umiejscowienie centrum danych, które mieści się w opuszczonym, paryskim bunkrze nuklearnym 25 metrów pod ziemią.

Scaleway to nie jedyne miejsce, z którego można wypożyczyć sobie wirtualne Maki mini M1. Taką usługę znajdziemy także w serwisie MacStadium (109 dolarów za miesiąc). Jeszcze w pierwszej połowie 2021 r. wirtualną dzierżawę Maców Mini M1 ma także uruchomić Amazon w ramach infrastruktury AWS.

Amazon pod koniec 2020 r. udostępniał Maki Mini, ale ze starszymi procesorami Intela. Żądał sobie 1,083 dolara za godzinę przy minimum 24 godzinnym wypożyczeniu. Niewykluczone, że widząc działania konkurencji, amerykański gigant mocno obniży swoje ceny.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)