MacBook Pro 16 dostanie specjalnego Radeona Pro 5500M—ale benchmarki nie zachwycają

Wyniki benchmarków są mocno przeciętne, fot. Shutterstock.com
Wyniki benchmarków są mocno przeciętne, fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak

13.11.2019 18:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Radeon RX 5500M, który zadebiutuje niebawem, ma 1408 jednostek cieniujących i 4 GB GDDR6 VRAM. Ale to nie dotyczy nowego MacBooka Pro 16. Z doniesień wynika, że AMD przygotuje dla Apple'a unikatowy wariant tej karty.

Ta informacja nie jest bynajmniej wyssana z palca. Potwierdzają ją wpisy w bazach 3DMark i Geekbench 5. Nie jest zarazem niczym szczególnym, że AMD oferuje Apple'owi układy inne od tych sprzedawanych powszechnie, czego przykład stanowi chociażby Radeon Pro Vega 20 w 15-calowym MBP 2018.

Stuningowany 5500M ma nie 22, ale 24 bloki obliczeniowe, co daje 1536 jednostek cieniujących. Ponadto, towarzyszy mu aż 8 GB VRAM, a więc dwukrotnie więcej niż nominalnie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Przy czym warto zwrócić uwagę, że pomimo oczywistych usprawnień, przynajmniej na tym etapie, przypisywane MacBookowi Pro 16 wyniki nie są jakieś szczególnie wysokie.

W teście OpenCL w Geekbench konfiguracja ze wspomnianą grafiką i procesorem Intel Core i9-9880H zdobywa trochę ponad 29 tys. punktów. Dla odniesienia, windowsowe laptopy z GeForce'em GTX 1650 i tym samym CPU punktują w okolicach 35 tys. Podobnie jest w przypadku 3D Mark Time Spy, gdzie wyniki GPU Score mobilnych GTX 1650 są zazwyczaj o parę setek wyższe.

Jasne, może to być kwestia braku optymalizacji w egzemplarzu inżynieryjnym i finalnie rezultaty ulegną znaczącej poprawie. Ale na tę chwilę nie wyglądają szczególnie zachęcająco. Zwłaszcza w kontekście ceny nowego MacBooka Pro, która niska na pewno nie będzie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)