Mapy Google: zgłaszanie korków, wypadków i kontroli prędkości w Polsce. Można testować

Strona główna Aktualności
Do Map Google trafiają nowe funkcje
Do Map Google trafiają nowe funkcje

O autorze

Mapy Google na Androida otrzymują szereg wyczekiwanych nowości. W Polsce można już sprawdzać zgłaszanie wypadków, korków oraz kontroli prędkości na drodze. Całość działa analogicznie, jak na przykład w nawigacji Waze czy systemie Yanosik.

O uruchomieniu testów dowiedzieliśmy się od jednego z naszych Czytelników. Pan Krzysztof zwrócił uwagę, że będąc betatesterem Map Google, uzyskał dostęp do nowych opcji pozwalających zgłaszać niebezpieczne sytuacje na drodze z poziomu ekranu nawigacji.

Wszystko wskazuje na to, że nowości są dostępne na razie tylko dla wybranych osób. Jak jednak donoszą inni nasi Czytelnicy, niektórzy mogą już korzystać z opisywanych zmian także w stabilnej wersji Map Google. Możliwe więc, że – podobnie jak w wielu innych przypadkach – nowe opcje wdrażane są partiami i dla każdego (niezależnie od wersji aplikacji) będą dostępne dopiero na dniach.

Jak widać na załączonym zrzucie ekranu, podczas jazdy użytkownik może wysunąć nowe menu, a z jego poziomu wskazać wypadek, kontrolę prędkości lub rozpoczynający się korek. Należy założyć, że informacje spływające ze smartfonów co najmniej kilku kierowców są analizowane, zanim informacja na mapie zostanie zaktualizowana i będzie przekazywana pozostałym.

Prędkościomierz dostępny w Mapach Google

Jednocześnie zwracamy uwagę, że wbrew wcześniejszym zapewnieniom Google'a, na Mapach jest już także dostępny prędkościomierz (niektórzy muszą go dopiero aktywować w ustawieniach). Obecnie może posłużyć tylko do weryfikacji prędkości, jaką pokazuje fizyczny wskaźnik prędkości w pojeździe.

Warto jednak dodać, że (przynajmniej w moim przypadku) choć prędkość jest już widoczna na Mapach w smartfonie, niestety nie pojawia się na ekranie nawigacji w Androidzie Auto.

Choć oficjalnie tego nie potwierdzono, są nadzieje, że z czasem możliwości prędkościomierza w Mapach zostaną rozszerzone o informacje o obowiązujących ograniczeniach. W efekcie Mapy Google będą mogły ostrzegać na bieżąco o przekroczeniu dozwolonej prędkości.

Mapy Google są dostępne do pobrania za pośrednictwem naszego katalogu. Aby dołączyć do programu testów beta, konieczne jest zgłoszenie się z poziomu Sklepu Play. Rejestracja w praktyce trwa najwyżej kilka minut. Później trzeba jeszcze tylko zaktualizować aplikację.

© dobreprogramy
s