MariaDB 10.0 dostępna w wersji beta

MariaDB 10.0 dostępna w wersji beta
Redakcja

08.11.2013 14:45, aktual.: 08.11.2013 17:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele jest wokół nas różnego rodzaju baz danych, nie tylko w informatycznym tych słów znaczeniu. Nie ma się jednak co oszukiwać, te właśnie informatyczne bazy to bardzo wiele. Są, działają, zapewniają nam możliwość chociażby czytania materiałów dodawanych na najpopularniejszym w Polsce portalu o oprogramowaniu i nie tylko zresztą ;) Jedną z takich baz jest zdobywająca coraz większą popularność MariaDB. Na swoim oficjalnym blogu ogłoszono, że oczekiwana wersja 10.0 bazy przeszła właśnie do stanu Beta-wersji.

Obraz

Dlaczego MariaDB budzi tak wielkie emocje i zainteresowanie? Przede wszystkim, została ona stworzona przez grupę jaką kieruje Michael Widenius, współtwórca MySQL, z jakim MariaDB ciągle zachowuje bardzo dużą kompatybilność. Baza została stworzona po to, aby tworzyć ją razem ze społecznością wolnego oprogramowania i udostępniać na licencji GPL. Jest to sytuacja jasna i klarowna, zupełnie przeciwna do MySQL, które po przejęciu przez firmę Oracle rozwija się wolniej, a zarazem nie gwarantuje bezpiecznej przyszłości pod względem licencyjnym. O tym jakie zainteresowanie wzbudziła MariaDB może świadczyć chociażby to, że wiele z dystrybucji Linuksowych zdecydowało się na użycie jej w miejsce pierwowzoru. Zrobili to autorzy Fedory, Slackware, Archa czy OpenSUSE, podobnie ma się sprawa nawet z OpenBSD.

Również prawdziwi giganci zarabiający ogromne pieniądze postanowili postawić właśnie na tę bazę. Pomimo, że znajdowała się ona jeszcze przed chwilą w fazie alfa, Google postanowiła zmigrować własne bazy właśnie na MariaDB 10.0, a także wesprzeć fundację pracą swojego programisty. Jak na swoim blogu informują twórcy bazy, całe to ogromne zainteresowanie i używanie testowej wersji pomimo jej niestabilności dało niesamowite rezultaty, przede wszystkim w postaci dyskusji i możliwości odnalezienia i naprawy wielu błędów. Wersja 10.0 to zmiany na kilku płaszczyznach: ulepszenie mechanizmów replikacji, wprowadzenie nowych mechanizmów składowania (min. Cassandra, Spider oraz TokuDB), udoskonalenia w optymalizatorze, administracji, a także połączenie funkcji jakie zadebiutowały w MySQL 5.6. Dokładny opis zmian można znaleźć w notce opublikowanej na oficjalnej stronie projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)