Miały przepowiadać przyszłość, a kradną dane kont bankowych – malware znów w Google Play

Miały przepowiadać przyszłość, a kradną dane kont bankowych – malware znów w Google Play

Źródło: Depositphotos
Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak
05.09.2018 13:05, aktualizacja: 05.09.2018 13:21

Chcielibyście poznać swoją przyszłość? Ja osobiście niekoniecznie, ale w końcu z jakiegoś powodu pewna część społeczeństwa odwiedza wszelkie wróżki i wróżbitów. Wiedzą o tym doskonale oszuści, którzy zwęszyli kolejną szansę na podrzucenie oprogramowania szpiegowskiego. Jak ostrzega na swym Twitterze Lukas Stefanko, specjalista ds. malware w firmie ESET, w Google Play wylała się fala zainfekowanych aplikacji z horoskopami i innego typu przepowiedniami.

Ekspert wskazał trzy szkodliwe aplikacje, każda z ponad 1500 instalacji: Meu Horóscopo, Free Daily Horoscope 2019 oraz Free Daily Horoscope - Astrology Online.

Wszystkie, jak zaznacza, okazały się zdalnie kontrolowanymi botami, umożliwiającymi autorom m.in.: podgląd wiadomości SMS i logów połączeń, wysyłkę SMS-ów, pobieranie i instalację aplikacji, a także kradzież danych do kont bankowych. Stefanko przestrzega, aby pod żadnym pozorem nie pobierać żadnego z tych narzędzi i koniecznie je usunąć, jeśli ktoś wcześniej zdecydował się na instalację.

Oczywiście niniejszy przykład nie jest niczym szczególnym, bowiem w Google Play codziennie pojawia się masa szkodliwych aplikacji. Niemniej dobitnie obrazuje on, jak wiele zagrożeń czyha na tych najmniej świadomych. Wystarczy zdać sobie sprawę, że główną grupą odbiorców horoskopów mogą być ludzie w podeszłym wieku, na przykład nasze babcie i dziadkowie, dla których nierzadko spore wyzwanie stanowi sama obsługa smartfonu. Konsekwencji nie trzeba tłumaczyć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)