Microsoft chwali się wynikami Office 365 i Surface. Windows traci

Strona głównaMicrosoft chwali się wynikami Office 365 i Surface. Windows traci
24.04.2015 11:19
Microsoft chwali się wynikami Office 365 i Surface. Windows traci
Redakcja
Redakcja

Firma Microsoft właśnie ogłosiła wyniki finansowe za ostatni kwartał fiskalny. Korporacja nie może narzekać: ugruntowana pozycja pozwoliła znów osiągnąć spore zyski, a wzrosty widać niemalże w każdej dziedzinie, tak urządzeń mobilnych, jak i oprogramowania biurowego. Gorzej jest z Windowsem, który topnieje w oczach.

Korporacji udało się zanotować przychód na poziomie 21,7 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 6% w porównaniu do roku poprzedniego. Zysk okazał się za to mniejszy, lecz jedynie minimalnie i wyniósł 6,6 miliarda dolarów. Największym powodzeniem cieszą się w firmie różne usługi chmurowe, rozwiązania serwerowe, a także Office 365. Choć nie każdy jest przekonany do modelu cyklicznych opłat abonamentowych za pakiet biurowy, znalazł on już ponad 12,4 miliona nabywców – to o 35% więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała ulec zmianie. Wręcz przeciwnie, tym bardziej, że Microsoft coraz śmielej promuje swój pakiet także na urządzeniach mobilnych.

350134346117834689

Choć liczba sprzedanych telefonów z serii Lumia wyniosła 8,6 milionów sztuk i stanowi wzrost o 18% w stosunku do roku ubiegłego, firma straciła na tym 4 miliony dolarów. Wszystko za sprawą wahań kursów, a także 190 milionów dolarów, które wydano na restrukturyzację działu przejętego przez Nokię. Segment smartfonów wydaje się jednak stawać na nogi i w następnym kwartale może znaleźć się nad kreską. Bardzo dobrze wypada Surface, z którego przychody wzrosły o 44% do poziomu 713 milionów dolarów. Widać, że te początkowo źle przyjęte komputery nareszcie zostały dopracowane na tyle, że znajdują coraz więcej nabywców. Gorzej jest z konsolami Xbox, których Microsoft sprzedał 1,6 miliona i z których przychody spadły o 24%. Wiele wskazuje na to, że gracze preferują konkurencyjne rozwiązanie Sony, choć wiele może się jeszcze zmienić po premierze Windows 10 i utworzeniu dzięki niemu spójnej platformy.

Zarząd korporacji na pewno cieszy się ze wzrostów w zakresie chmur (m.in. Azure i rozwiązania CRM) o aż 106%. Nieźle wypadają także usługi serwerowe jak Windows Server i SQL Server, które przyniosły przychody o 12% wyższe niż w roku poprzednim. Znacznie gorzej jest z systemem Windows. W tym przypadku przychody z wersji OEM spadły o 26%, a z wersji OEM Pro o 19% - szansy na poprawę nie widać, bo kto musiał, zapewne już wymienił stare komputery z Windows XP na nowsze, a firmy raczej nie będą się spieszyć z migracją na nowy system zaraz po jego premierze.

Wszystko za sprawą kurczącego się rynku komputerów PC. Z drugiej jednak strony firma raczej się tym aż tak bardzo nie przejmuje – Windows 10 będzie udostępniany w wielu przypadkach za darmo, a korporacja stopniowo przechodzi na sprzedaż usług i aplikacji. W kolejnych kwartałach możemy się wiec spodziewać dalszego pogorszenia sytuacji okienek od strony finansowej, choć wcale nie musi oznaczać to złej kondycji Microsoftu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)