Microsoft Edge 80 z obsługą Arm64 wydany. Specjalnie dla Surface Pro X, ale nie tylko

Strona głównaMicrosoft Edge 80 z obsługą Arm64 wydany. Specjalnie dla Surface Pro X, ale nie tylko
10.02.2020 05:05
fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com

W piątek późnym wieczorem przeglądarka Microsoft Edge 80 trafiła do kanału stabilnego. Jak podaje Microsoft, wszyscy jej dotychczasowi użytkownicy powinni już otrzymać aktualizację. Co z nowościami? Zasadnicza zmiana jest jedna, ale za to niezwykle istotna.

bEDzjBsl

Microsoft Edge 80 w końcu wspiera platformy Arm64. Ze szczególnym naciskiem na urządzenie hybrydowe Microsoft Surface Pro X, ale też m.in. Lenovo Yoga C630 czy Samsung Galaxy Book2. A mówiąc wprost: wszystkie urządzenia z systemem Windows 10 Arm.

Wszystkie wcześniejsze wersje stabilne Edge Chromium, wykrywszy procesor Arm, instalowały binarki dla x86_32 i korzystały ze zintegrowanego z systemem operacyjnym emulatora. Nie było to jednak, co zrozumiałe, rozwiązaniem optymalnym. Emulacja zawsze cechuje się pewną narzutowością, a użytkownicy skarżyli się choćby na drenaż akumulatora.

Nawiasem mówiąc, sama decyzja o wydaniu nowego Edge'a bez wersji dla Arm64 na start była kontrowersyjna. Przeglądarka pojawiła się bowiem niemalże równolegle ze wspomnianym wcześniej Surface'em. Niektórzy dziennikarze zarzucili Microsoftowi brak konsekwencji.

bEDzjBsn

Tak czy inaczej, w końcu się doczekaliśmy. Pozostałe platformy, tj. Windows x86 i Mac, zyskują przy okazji po kilka poprawek bezpieczeństwa.

Przeglądarkę Microsoft Edge można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
bEDzjBtj