Microsoft i Google publikują wyniki finansowe

20.01.2012 11:35, aktual.: 20.01.2012 14:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft i Google podali swoje wyniki finansowe. W zakończonym właśnie drugim kwartale 2012 roku fiskalnego Microsoftowi udało się zwiększyć przychody i spełnić oczekiwania inwestorów. Google, który 31 grudnia zamknął rok fiskalny, niestety zarobił mniej, niż prognozowano, co negatywnie odbiło się na cenie akcji.

Microsoft nie zaskoczył, ale też nie zawiódł, a drugi kwartał bieżącego roku fiskalnego może nawet uznać za udany. Przychody firmy ogółem wyniosły prawie 21 miliardów dolarów, czyli o 4,7% więcej, niż w tym samym kwartale poprzedniego roku. Ponieważ spada zainteresowanie komputerami i klienci nierzadko wolą zainwestować w tablet, o 6,3% spadły przychody, które przynosi firmie Windows i Windows Live (4,74 miliarda dolarów). Jednak Microsoft nadrabia rozrywką — przychody wygenerowane przez Xboksa 360 i Kinecta wyniosły 4,24 miliarda dolarów (o 14,6% więcej, niż przed rokiem). Nie jest to zaskoczeniem, gdyż już na CES Microsoft chwalił się, że sprzedał 17 milionów sensorów Kinect, 66 milionów konsol i że przyciągnął 40 milionów osób do uslugi Xbox Live!. Microsoft netto zarobił 6,62 miliarda dolarów (tylko 10 milionów mniej niż rok wcześniej), a zysk na akcję wyniósł 79 centów (rok temu 78 centów). Jak widać, Microsoft poradził sobie mimo ogromnych wkładów w Windows Phone i współpracę z Nokią oraz mimo małego zainteresowania Windowsem ze strony klientów.

Google nie poradził sobie aż tak dobrze, przynajmniej nie w oczach inwestorów. Przychody Google'a wyniosły ponad 10 miliardów dolarów i zanotowano 25% wzrost w porównaniu do analogicznego kwartału minionego roku, ale to mniej, niż oczekiwali analitycy. Zysk netto firmy z Mountain View wyniósł 2,71 miliarda dolarów — o 7% więcej, niż przed rokiem. Google pobił swój rekord, ale po ogłoszeniu wyników, które nie osiągnęły poziomu przewidywanego w prognozach, wartość akcji Google'a spadła o 9%.

Google podał liczby dotyczące nie tylko swoich kont bankowych, ale również serwisu społecznościowego Google+. Wygląda na to, że konkurencja Facebooka radzi sobie całkiem dobrze. W ciągu minionego roku liczba użytkowników G+ wzrosła z 40 do 90 milionów. Google nie podaje liczby aktywnych użytkowników Google+, ale wiemy, że 80% posiadaczy kont Google korzysta z różnych usług Google'a co tydzień, a 60% codziennie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)