Microsoft i Novell przedłużają wieloletnie porozumienie

Microsoft i Novell przedłużają wieloletnie porozumienie

Wojciech Kowasz
25.07.2011 18:22, aktualizacja: 25.07.2011 19:02

Firmy Microsoft i Novell ogłosiły, że przedłużają swoje kontrowersyjne porozumienie w kwestii patentów dotyczących Linuksa i wsparcia technicznego SUSE Linux.

Porozumienie, o którym mowa, to pamiętny pakt o wzajemnej nieagresji w kwestii patentów wykorzystywanych w produktach obu firm, a należących do drugiej strony. Poza tym współpraca dotyczy wsparcia technicznego dla SUSE Linux Enterprise Server i rekomendowania swoich produktów dla klientów, którzy wymagali heterogenicznych środowisk. Później współpraca bardzo się rozwinęła i objęła także różne aspekty współdziałania obu systemów, technologie wirtualizacji, mechanizmy integracji usług katalogowych, a także formaty dokumentów.

Umowa według ustaleń z listopada 2006 roku wygasa za 12 miesięcy, ale już dzisiaj poinformowano o jej przedłużeniu do 2016 roku, czyli o kolejne cztery lata. W ramach przedłużenia Microsoft zobowiązał się do zakupu w Novellu kolejnych kuponów wsparcia technicznego dla SUSE, które będą dystrybuowane wśród klientów Microsoftu. Obie firmy zapowiedziały też kontynuowanie wspólnych prac nad interoperacyjnością swoich produktów — między innymi rodzina produktów System Center ma zyskać możliwość integracji z oprogramowaniem SUSE Manager.

Microsoft w 2006 roku, tuż po podpisaniu porozumienia patentowego z Novellem, miał wielkie ambicje na kolejne tego typu umowy z innymi gigantami na rynku Open Source. Niestety okazało się, że mało kto zdecydował się na porozumienie z Microsoftem, pomimo tego, że Steve Ballmer publicznie wypominał Linuksowi i Wolnemu Oprogramowaniu naruszenie aż 235 patentów należących do firmy z Redmond. W efekcie kilku mniejszych dostawców umowy podpisało, ale nie zrobiło to wrażenia na prawdziwych graczach tego rynku. Wydaje się, że to jednak Novell był największym beneficjentem partnerstwa, bo SUSE szybko zyskał bardzo dobry poziom wsparcia w środowisku wirtualnym na platformie Hyper-V i nadal, pomimo rozwoju otwartych sterowników w jądrze Linuksa, pozostaje najlepiej wspieraną dystrybucją na platformie wirtualizacyjnej Microsoftu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)