Microsoft ma patent na modułowy kontroler dla swoich urządzeń przenośnych

Microsoft ma patent na modułowy kontroler dla swoich urządzeń przenośnych

Microsoft ma patent na modułowy kontroler dla swoich urządzeń przenośnych
28.07.2014 13:19

Czasem człowiekowi wydaje się, że jakieś rozwiązanie zostało dawno już opatentowane, a tymczasem Microsoft chwali się nagle, iż oto do firmy z Redmond należą prawa do komercyjnego wykorzystania pewnego pomysłu. Przy okazji testów tabletu ONYX MIDIA XTR 7000 PLAY, sprzętu z dołożonymi po bokach dodatkowymi przyciskami i gałkami dla graczy, narzekałem, że o wiele sensowniejszym rozwiązaniem byłby rozłączny kontroler, przyczepiany z obu stron ekranu, który w dowolnym momencie dałoby się odpiąć. Microsoft na takie coś, stworzone z myślą o Surface, niedawno uzyskał patent.

Obraz

Wynalazek to tak naprawdę nic innego, jak przeprojektowany manipulator od konsoli Xbox (trudno po szkicach powiedzieć 360 czy z nowszej One) przecięty w pół, ale zamysł poszerzony został na większą niż domyślnie para ilość modułów. W zależności od potrzeb, odpowiednią liczbę elementów przypinać ma się do boków tabletów (a w przyszłości ponoć także słuchawek Windows Phone), zyskując w ten sposób podręczną konsolę do grania z wygodnym rozkładem przycisków. Na mocowanie też jest kilka opcji, od zatrzasków, po równiutkie spasowanie i wsuwanie, w każdym bądź razie nie chodzi o żadne dodatkowe porty wejścia/wyjścia, bowiem manipulator ma się porozumiewać z urządzeniem przenośnym bezprzewodowo. Moduł nie musi przypominać całego pada.

Obraz

Do tego dochodzi zaklepywanie sobie pomysłów w temacie Natural User Interface, a więc obsługiwania wszelkich urządzeń w intuicyjny sposób. Tutaj Microsoft zakłada rozpoznawanie mowy, powierzchnie dotykowe dla palców lub rysika, odczytywanie gestów (włącznie z tymi w powietrzu), śledzenie głowy oraz oczu, a nawet zabawy z elektrodami umiejscowionymi na głowie – acz to już bardziej idąc w stronę medycznych, nie zaś typowo rozrywkowych zastosowań patentu. Prosty rozłączny pad to podstawa.

Dobrze kojarzycie, że idea wcale nowa nie jest. Jakiś czas po premierze PlayStation 3 Sony chciało zaistnieć na polu rozkładanych manipulatorów konsolowych, potem takiego pada przeprojektowując z myślą o PS4. Razer obmyślił potężny tablet Edge od razu ze specjalną ramką, wyposażoną w dwa obłe kontrolery i z podobnego rozwiązania korzysta też chociażby Wikipad. Ciekawe ile Microsoft wpompuje pieniędzy w rozwój (niby) swojego pomysłu. W badania nad padem od Xboksa One włożono przecież 100 milionów dolarów, przygotowując kilkadziesiąt różnorakich wariantów sprzętowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)