Microsoft ma patent na modułowy kontroler dla swoich urządzeń przenośnych

Microsoft ma patent na modułowy kontroler dla swoich urządzeń przenośnych28.07.2014 13:19
Microsoft ma patent na modułowy kontroler dla swoich urządzeń przenośnych

Czasem człowiekowi wydaje się, że jakieś rozwiązanie zostało dawno już opatentowane, a tymczasem Microsoft chwali się nagle, iż oto do firmy z Redmond należą prawa do komercyjnego wykorzystania pewnego pomysłu. Przy okazji testów tabletu ONYX MIDIA XTR 7000 PLAY, sprzętu z dołożonymi po bokach dodatkowymi przyciskami i gałkami dla graczy, narzekałem, że o wiele sensowniejszym rozwiązaniem byłby rozłączny kontroler, przyczepiany z obu stron ekranu, który w dowolnym momencie dałoby się odpiąć. Microsoft na takie coś, stworzone z myślą o Surface, niedawno uzyskał patent.

350110668667709377

Wynalazek to tak naprawdę nic innego, jak przeprojektowany manipulator od konsoli Xbox (trudno po szkicach powiedzieć 360 czy z nowszej One) przecięty w pół, ale zamysł poszerzony został na większą niż domyślnie para ilość modułów. W zależności od potrzeb, odpowiednią liczbę elementów przypinać ma się do boków tabletów (a w przyszłości ponoć także słuchawek Windows Phone), zyskując w ten sposób podręczną konsolę do grania z wygodnym rozkładem przycisków. Na mocowanie też jest kilka opcji, od zatrzasków, po równiutkie spasowanie i wsuwanie, w każdym bądź razie nie chodzi o żadne dodatkowe porty wejścia/wyjścia, bowiem manipulator ma się porozumiewać z urządzeniem przenośnym bezprzewodowo. Moduł nie musi przypominać całego pada.

350110668667840449

Do tego dochodzi zaklepywanie sobie pomysłów w temacie Natural User Interface, a więc obsługiwania wszelkich urządzeń w intuicyjny sposób. Tutaj Microsoft zakłada rozpoznawanie mowy, powierzchnie dotykowe dla palców lub rysika, odczytywanie gestów (włącznie z tymi w powietrzu), śledzenie głowy oraz oczu, a nawet zabawy z elektrodami umiejscowionymi na głowie – acz to już bardziej idąc w stronę medycznych, nie zaś typowo rozrywkowych zastosowań patentu. Prosty rozłączny pad to podstawa.

Dobrze kojarzycie, że idea wcale nowa nie jest. Jakiś czas po premierze PlayStation 3 Sony chciało zaistnieć na polu rozkładanych manipulatorów konsolowych, potem takiego pada przeprojektowując z myślą o PS4. Razer obmyślił potężny tablet Edge od razu ze specjalną ramką, wyposażoną w dwa obłe kontrolery i z podobnego rozwiązania korzysta też chociażby Wikipad. Ciekawe ile Microsoft wpompuje pieniędzy w rozwój (niby) swojego pomysłu. W badania nad padem od Xboksa One włożono przecież 100 milionów dolarów, przygotowując kilkadziesiąt różnorakich wariantów sprzętowych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)