Microsoft SQL Operations Studio – wieloplatformowe zarządzanie bazami

Microsoft SQL Operations Studio – wieloplatformowe zarządzanie bazami

Microsoft SQL Operations Studio – wieloplatformowe zarządzanie bazami
Oskar Ziomek
11.12.2017 14:10

Microsoft udostępnia nowe narzędzie do zarządzania SQL Server, Azure SQL Database oraz usługą Azure SQL Data Warehouse. Aplikacja SQL Operations Studio zadziała zarówno na Windowsie, jak i Maku oraz Linuksie i wkracza właśnie do testów, dostępna jako Preview. Ma być lekką alternatywą dla dotychczasowych metod zarządzania, oferując przy okazji wiele funkcji, które przydadzą się na co dzień.

Możliwe jest tu na przykład dostosowywanie widoku zarządzania, by w ten sposób łatwiej wykrywać wąskie gardła systemu mające wpływ na wydajność, a w edytorze stosowanie kart, korzystanie z zalet uzupełniania składni, nawigacji po kodzie czy snippetów. Narzędzie zintegrowano również z systemem kontroli wersji Git. Program pozwala na wykonywanie na żądanie zapytań T-SQL oraz zapisywanie wyników w formie tekstowej, z formatowaniem JSON lub w Excelu. SQL Operations Studio to program z otwartym źródłem, które można znaleźć na GitHubie.

Aby nie zagubić się w nowej aplikacji, Microsoft zadbał o poradniki związane z ustanawianiem połączenia i obsługą pierwszych zapytań. Konfiguracja i pierwsze uruchomienie są bardzo proste i sprowadzają się do kilku kliknięć – sprawdźmy, jak pobrać aplikację i rozpocząć pracę z SQL Server.

Na początku konieczne będzie rozpakowanie archiwum, w którym trzeba następnie ręcznie znaleźć skrót do aplikacji, w przypadku systemu Windows w podkatalogu sqlops-windows: sqlops.exe, w macOS-ie: sqlops.app. Przy pierwszym uruchomieniu program sam zaproponuje utworzenie nowego połączenia (choć w razie czego można tę funkcję także wywołać ręcznie ikoną z symbolem plusa, tuż obok listy serwerów w lewej części interfejsu).

Obraz

Na tym etapie konieczne będzie wprowadzenie podstawowych parametrów połączenia, w tym nazwy serwera, rodzaju uwierzytelnienia, nazwy użytkownika oraz hasła. Od tego momentu aplikacja jest gotowa do pracy. Jeśli w bazie znajdują się tabele, bez problemu można już wyświetlać ich zawartość, a w razie potrzeby tworzyć nowe tabele czy krotki, słowem – swobodnie edytować bazę.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Podczas tworzenia nowych połączeń program podpowiada na wstępie historię ostatnich, przez co często łączenie się z kilkoma serwerami jest znacznie ułatwione. W podobny sposób rozpoczniemy także pracę z bazą Azure SQL oraz magazynem danych. Oficjalne poradniki w formie tekstowej dostępne są także na stronach Microsoftu i dotyczą SQL Servera, bazy Azure SQL oraz usługi Azure SQL Data Warehouse.

Aplikację można już pobierać z naszej bazy oprogramowania w edycji dla Windowsa oraz Maka. Metoda instalacji dla Linuksa opisana została na stronie Microsoftu. Korzystając z programu nie należy zapominać, iż nie bez przyczyny oznaczono go dopiskiem Preview – działanie testowej wersji może być jeszcze niestabilne i powodować błędy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)