Microsoft uruchamia Office Web Apps

Microsoft uruchamia Office Web Apps

Wojciech Kowasz
08.06.2010 10:30, aktualizacja: 08.06.2010 11:03

Bez większego rozgłosu i nieco szybciej niż planowano, Microsoft udostępnił wszystkim zainteresowanym możliwość korzystania z bezpłatnych wersji online aplikacji Word, Excel, PowerPoint i OneNote, czyli Office Web Apps.

Office Web Apps to cztery aplikacje znane z pakietu Office 2010, ale dostępne online w przeglądarce - aby z nich korzystać, nie trzeba niczego instalować na twardym dysku komputera. Obecnie Office Web Apps zintegrowane są z usługą Windows Live SkyDrive, wirtualnym dyskiem hostowanym przez Microsoft "w chmurze", gdzie każdy może przechowywać do 25 GB danych. Dzięki nowym opcjom SkyDrive można nie tylko edytować już istniejące tam dokumenty Worda, Excela, PowerPointa i OneNote, ale także tworzyć nowe i zapisywać je od razu na SkyDrive. Wkrótce webowe wersje aplikacji Office pojawią się także w innych miejscach, na przykład w poczcie Hotmail, gdzie będą umożliwiały nie tylko podgląd załączników, ale także ich edycję i odesłanie bez konieczności pobierania na dysk.

Podczas edycji w Office Web Apps każdy dokument można łatwo otworzyć także w tradycyjnym, desktopowym programie Office - gdyby możliwości webowego pakietu okazały się niewystarczające. Czy często dochodzić będziemy do takiego wniosku? Liczba funkcji dostępnych w wersji webowej nie przytłacza - w Wordzie mamy zaledwie podstawowe opcje dotyczące formatowania i czcionki, a ponadto możemy wstawić tabelki, obrazy (także ClipArty) i hiperłącza. Warto jednak zauważyć, że dostępne jest sprawdzanie pisowni, niestety na razie brak obsługi polskiego języka. Podobnie ubogo wyglądają funkcje dostępne w Excelu (nie ma podpowiadania składni formuł), PowerPoincie (można zapomnieć np. o wzorcu slajdów) czy OneNote (brak wyszukiwarki i możliwości "swobodnego" pisania w dowolnym miejscu). Z drugiej strony jednak trudno oczekiwać czegoś więcej po webowej, bezpłatnej wersji pakietu, który w pełnej wersji kosztuje niemałe pieniądze. Funkcja, jaką ma spełniać Office Web Apps jest jednak nieco inna - ma umożliwiać szybką i łatwą edycję z dowolnego miejsca i komputera, a nie zastępować pełną wersję Office.

Oficjalna premiera Office Web Apps jeszcze przed nami. Wcześniejsze informacje mówiły o 15 czerwca. Na razie nie wiadomo, kiedy pojawi się polska wersja webowych aplikacji pakietu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)