Mniej mandatów? Mapy Google poinformują kierowców o ograniczeniach prędkości

Mniej mandatów? Mapy Google poinformują kierowców o ograniczeniach prędkości

Mniej mandatów? Mapy Google poinformują kierowców o ograniczeniach prędkości
17.09.2016 13:28, aktualizacja: 19.09.2016 11:13

Smartfony zastąpiły nam wiele urządzeń, w tym również nawigacje samochodowe. Do wyznaczania optymalnej trasy często sięgamy po Mapy Google i domyślnie wbudowaną w Androida nawigację. Google chce polepszyć swój produkt i niebawem wprowadzi informacje o ograniczeniach prędkości na danej trasie.

Dobra nawigacja powinna charakteryzować się nie tylko wyznaczaniem najlepszej trasy, ale również powinna posiadać informacje przydatne dla kierowcy. Jednymi z ważniejszych danych są limity prędkości. Dzięki informacjom o maksymalnej prędkości możemy uniknąć mandatów, a także przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo, nasze i innych uczestników ruchu.

AutoMapa w wersji na Androida także pokazuje limity prędkości.
AutoMapa w wersji na Androida także pokazuje limity prędkości.

Po ostatnich zmianach w przepisach ruchu drogowego, kary za nadmierną prędkość wzrosły, a za przekroczenie o 50 km/h w terenie zabudowanym możemy stracić prawo jazdy na 3 miesiące. Zgadzamy się, że dużo znaków ustawionych jest w złych miejscach, przykładowo na wąskich drogach o złym stanie nawierzchni dopuszczalna prędkość może być większa niż na szerszych i lepiej utrzymanych odcinkach. Większość osób nic z tym jednak nie zrobi. Pozostaje dostosowanie się do znaków, i dbanie o to, by zachować bezpieczną prędkość.

Poruszając się po okolicznych drogach prawdopodobnie dobrze znamy dopuszczalne prędkości na danych odcinkach. Natomiast jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, to pozostaje nam uważnie patrzeć na znaki. Z pewnością zdarzyło się Wam przeoczyć znak ograniczenia prędkości i jeśli trafiliście na fotoradar lub policję, to otrzymaliście mandat.

Podczas dłuższej podróży raczej korzystamy z nawigacji. Jak już wspomnieliśmy na początku, dobrze jakby oprócz wyznaczania optymalnej trasy, pokazywała ona również dokładniejsze informacje, w tym również limity prędkości. Taką funkcjonalność znajdziemy już w niektórych nawigacjach, chociażby AutoMapa. Google planuje wprowadzić limity także do swoich map.

Limity prędkości w nawigacji Google, źródło: extremetech.com
Limity prędkości w nawigacji Google, źródło: extremetech.com

Na smartfonach niektórych użytkowników w Stanach Zjednoczonych pojawiły się już informacje o obowiązującej na danej drodze maksymalnej prędkości. Sugeruje to, że nowa funkcja niebawem powinna być udostępniona dla wszystkich. Jednak sama informacja o ograniczeniu to za mało. Nawigacja powinna również pokazywać naszą aktualną prędkość, ponieważ wskazania dostarczane przez samochód nie są dokładne. Dodatkowo, kierowca po przekroczeniu limitu powinien być ostrzegany i namawiany do wolniejszej jazdy.

Nawigacje samochodowe często informują nas o maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Tylko, że wielu użytkowników posiada przestarzałe mapy, za nowe trzeba zapłacić, więc sięgają po darmową nawigację Google. Do tej pory była ona dość ograniczona, ale wprowadzenie informacji o ograniczeniach, powinno nie tylko ochronić nas przed mandatami, ale również zwiększyć bezpieczeństwo: przynajmniej taką mamy nadzieję.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)