mObywatel nie zawsze wystarczy. Apel polskiego lotniska

mObywatel nie zawsze wystarczy. Apel polskiego lotniska

Paszport to kolejny dokument, który ma trafić do aplikacji mObywatel
Paszport to kolejny dokument, który ma trafić do aplikacji mObywatel
Źródło zdjęć: © Unsplash
18.08.2023 12:34

Aplikacja mObywatel była szeroko reklamowana jako alternatywa dla fizycznego dowodu osobistego. Niektórzy zapomnieli jednak, że mObywatel 2.0 działa tylko na terenie kraju, a na lotnisku znajduje się granica państwowa.

mObywatel 2.0 ma na celu ułatwienie realizacji wielu spraw urzędowych. Dzięki obsłudze mDowodu osobistego, który na mocy najnowszych przepisów jest dokumentem równoznacznym z dowodem plastikowym, możemy legitymować się w wielu instytucjach, korzystając tylko ze smartfona, jeśli mamy na to ochotę. Trzeba jednak pamiętać, że aplikacja mObywatel nie zawsze wystarczy.

Aplikacja mObywatel i zawarty w niej mDowód mogą być wykorzystywane wyłącznie na terenie naszego kraju. Aplikacja ta posłuży do weryfikacji danych personalnych na przykład w placówkach użyteczności publicznej. Nie ma jednak możliwości przekroczenia granicy bez ważnego dokumentu w formie fizycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Apel do podróżujących w tej sprawie wystosował Port Lotniczy Łódź. We wpisie na fanpage'u instytucji możemy przeczytać, że pasażerowie lotów czarterowych przychodzili na lotnisko z nieważnymi dokumentami lub bez dokumentu, sądząc, że cyfrowy dowód w zupełności wystarczy.

Łódzkie lotnisko przypomina, że na lotnisku znajduje się granica państwowa, co oznacza, że przekroczyć ją można wyłącznie okazując ważny dowód osobisty lub paszport. Nie pomoże tu prawo jazdy ani inny dokument ze zdjęciem, a sam dowód elektroniczny może być używany wyłącznie na terenie Polski.

Przykład łódzkiego lotniska udowadnia, że czasem zbyt mocno ufamy nowoczesnym rozwiązaniom. Pożegnanie się z dowodem osobistym jest możliwe na co dzień, lecz w przypadku podróży zagranicznych trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą na lotnisko prawdziwy dokument.

Jeśli jednak ktoś ma wątpliwości związane z możliwością skorzystania z elektronicznego dowodu, Port Lotniczy Łódź zachęca do kontaktu z Informacją Lotniskową pod numerem 042 683 52 55 lub ze Strażą Graniczną.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)