Motorola sprzedaje narzędzia do naprawy smartfonów. Co jednak z gwarancją?

Motorola sprzedaje narzędzia do naprawy smartfonów. Co jednak z gwarancją?

Motorola sprzedaje narzędzia do naprawy smartfonów. Co jednak z gwarancją?
23.10.2018 17:42, aktualizacja: 23.10.2018 18:13

W wymarzonym przez producentów elektroniki świecie nowe urządzenia byłyby kupowane co najmniej raz w roku. No cóż, na szczęście rzeczywistość wygląda trochę inaczej, chociaż idealnie z pewnością nie jest. Mimo tego niektóre firmy starają się prowadzić znacznie zdrowsze podejście do klienta. Dobrym przykładem jest Motorola, która wszystkim zainteresowanym sprzedaje narzędzia do naprawy smartfonów.

Mamy firmy, które na samą myśl, że użytkownik mógłby coś sam naprawić, dostają gorączki. Chociażby Apple, które ostatnio rzuca kłody pod nogi zewnętrznym serwisom. Według firmy z Cupertino wyłącznie autoryzowani pracownicy powinni mieć dostęp do środka obudowy. Zewnętrzne serwisy, a co gorsza sami użytkownicy, nie powinni widzieć wnętrzności nowego MacBooka czy iPhone’a.

źródło: ifixit.org
źródło: ifixit.org

Nie wszyscy producenci mają równie rygorystyczne podejście jak Apple. Motorola postanowiła rozpocząć współpracę z iFixit – firmą znaną przede wszystkim z rozbiórek nowych urządzeń. W ramach współpracy oferowane są oficjalne narzędzia Motoroli, które pozwalają wymienić wyświetlacz, akumulator czy digitizer. Cena sprzedawanych zestawów wynosi od 40 do 200 dolarów. Co więcej, każdy zawiera poradnik online, który dokładnie pokazuje, jak wymienić uszkodzony element.

źródło: ifixit.org
źródło: ifixit.org

iFixit dodaje, że Motorola jest pierwszą dużą firmą wśród producentów smartfonów, która zdecydowała się na współpracę. Owszem, już wcześniej na stronie iFixit dostępne były narzędzia do naprawy, ale nie pochodziły one bezpośrednio od producenta. Dzięki tym działaniom Motorola chce ułatwić klientom naprawę smartfonów. Z drugiej jednak strony, naprawa wiąże się z utratą gwarancji, a cena narzędzi jest stosunkowo wysoka. Przykładowo, zestaw do wymiany akumulatora w iPhonie kosztuje 29 dolarów, z kolei za narzędzia Motoroli trzeba zapłacić 40 dolarów.

Mimo iż naprawa wiążę się z pewnymi konsekwencjami, to jak najbardziej można stwierdzić, że Motorola daje dobry przykład innym producentom. Ponadto, prawdopodobnie jeśli ktoś zdecyduje się na wykonanie naprawy, to zrobi to na smartfonie, który nie jest już objęty gwarancją. Motorola w sklepie iFixit oferuje 17 zestawów naprawczych, które skierowane są m.in. do Moto Z Force, Z Play, Droid Turbo 2, G5 czy G4.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)