Mozilla Firefox wkrótce bez obsługi FTP. Przyczyna jest oczywista

Mozilla Firefox wkrótce bez obsługi FTP. Przyczyna jest oczywista

Firefox wkrótce nie będzie obsługiwać FTP, fot. Oskar Ziomek
Firefox wkrótce nie będzie obsługiwać FTP, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
19.03.2020 12:59, aktualizacja: 19.03.2020 13:38

Firefox już niedługo nie będzie obsługiwać protokołu FTP. Użytkownicy stracą możliwość pobierania plików w ten sposób oraz wyświetlania katalogów w przeglądarce. Taka decyzja nie powinna zaskakiwać, a jest podyktowana kwestią bezpieczeństwa. FTP jest starym protokołem, który ma liczne wady oraz luki bezpieczeństwa i najrozsądniej jest z niego zrezygnować.

O kilku szczegółach tego pomysłu poinformował serwis ZDNet, cytując Michala Novotnego, programistę z firmy Mozilla. Jak się okazuje, firma planuje wyłączyć obsługę FTP w Firefoksie 77, który powinien ukazać się na rynku w czerwcu tego roku.

Na tym etapie nie będzie to jednak oznaczać dla użytkowników wielkich problemów, jeśli korzystanie z FTP jest dla nich kluczowe. Obsługa protokołu zostanie bowiem jedynie domyślnie wyłączona, ale będzie można do niej wrócić, korzystając z właściwej flagi. Ostatecznie jednak FTP i tak zniknie z przeglądarki, a plany dotyczą początku 2021 roku. Wówczas nie będzie się już dało wrócić do obsługi FTP w Firefoksie, a wszystko z uwagi na bezpieczeństwo.

Warto dodać, że analogicznie sytuacja wygląda w przypadku Google Chrome. Obsługa FTP ma zostać tutaj wyłączona w Chrome 81, jednak na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie to wydanie pojawi się w stabilnej wersji na rynku – na czas problemów z koronawirusem Google zawiesił działania programistów w tym zakresie.

Protokół FTP ma całkowicie zniknąć z Chrome'a dużo szybciej, niż z Firefoksa. W tym przypadku mówi się już o Chrome 82, który powinien pojawić się na rynku latem tego roku (zakładając oczywiście co najwyżej niewielkie opóźnienie z uwagi na wspomnianą reorganizację pracy). O planach usunięcia problematycznego protokołu FTP z wiodących przeglądarek po raz pierwszy mówiło się jeszcze w 2015 roku.

Firefoksa na Windowsa i macOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)