Mozilla walczy o szybkość Firefoksa, kontroluje dodatki

Wojciech Cybulski

03.04.2011 17:32, aktual.: 03.04.2011 17:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mozilla ogłosiła, że zamierza zwiększyć kontrolę nad dodatkami dla Firefoksa. Ma to pomóc w utrzymaniu wyjściowej wydajności przeglądarki, która często jest drastycznie zmniejszana przez pokaźny zbiór dodatków instalowanych przez użytkowników.

Analizy przeprowadzone przez inżynierów Mozilli wskazują, że każdy dodatek zwiększa o około 10% czas uruchamiania Firefoksa. Dodatki mogą mieć także wpływ na wydajność samej przeglądarki. By zapobiegać nadmiernemu spowolnieniu Firefoksa Mozilla opracowała specjalny program do walki z tym zjawiskiem. Pierwszym jego elementem są zautomatyzowane testy wydajności - co 7 dni badaniu poddawanych będzie 100 najpopularniejszych dodatków. Pierwsza taka analiza została właśnie przeprowadzona - wynika z niej, że jeden add-on może wręcz podwoić czas uruchamiania Firefoksa. Automatyczne badanie wydajności zostanie wkrótce rozbudowane o kolejne testy, takie jak wpływ dodatków na czas ładowania stron internetowych.

Kolejnym krokiem w walce z dodatkami spowalniającymi Firefoksa będą ostrzeżenia. W ciągu najbliższych 2 tygodni w katalogu dodatków pojawią się specjalne monity - będą one wyświetlane przy wszystkich dodatkach, które zwiększają czas uruchamiania przeglądarki o co najmniej 25%. W kolejnych wydaniach Firefoksa ostrzeżenia te pojawią się także w menedżerze dodatków. Mozilla rozpoczęła także rozsyłanie informacji do twórców najbardziej obciążających dodatków, prosząc ich o poprawienie swoich dzieł. Programiści mają w najbliższym czasie otrzymać wyspecjalizowane narzędzia, które pomogą im poprawić jakość tworzonych dodatków. Ponadto Mozilla chce zablokować programom firm trzecich automatyczne wgrywanie dodatków do Firefoksa. Już wkrótce zainstalowanie dodatku w przeglądarce przez dowolną aplikację ma wymagać specjalnej zgody użytkownika.

Mozilla ma nadzieję, że wszystkie te działania pozwolą na wyeliminowanie problemu dodatków, które mają zbyt duży wpływ na wydajność i czas uruchamiania przeglądarki Firefox.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (147)