MySQL pozbywa się "master" i "slave" z kodu. Pochodzenie tych słów jest negatywne

MySQL pozbywa się "master" i "slave" z kodu. Pochodzenie tych słów jest negatywne

MySQL dołącza do grona firm walczących z rasizmem /Fot. dobreprogramy.pl
MySQL dołącza do grona firm walczących z rasizmem /Fot. dobreprogramy.pl
Arkadiusz Stando
06.07.2020 10:31

Deweloperzy MySQL poinformowali o planach zamiany kilku terminów w kodzie źródłowym systemu i dokumentacji baz danych. Zniknąć mają między innymi określenia master, slave, blacklist oraz whitelist. Powodem jest oczywiście skojarzenie tych określeń z rasizmem i innymi rodzajami dyskryminacji.

Twórcy oprogramowania i firmy technologiczne na całym świecie wprowadzają zmiany wizerunkowe niekiedy bardziej, a niekiedy mniej widoczne gołym okiem. Wśród ostatnich korporacji odrzucających terminy kojarzące się z rasizmem wymienia się Twitter, JP Morgan, Splunk oraz twórców MySQL. Najpopularniejszym przykładem zmian jest pozbycie się zależności master-slave na rzecz "pozytywniejszych" określeń.

Kenny Gryp, menedżer produktu w Oracle odpowiedzialny za MySQL tłumaczy zmiany we wpisie na blogu: Każdy, kto korzysta z MySQL, zna terminy: "master" i "slave". Etymologia tych słów jest negatywna (...) Już teraz wielu z nas zmieniło sposób, w jaki odnosimy się do tych ról w postach na blogach i prezentacjach - zwykle używając terminów takich jak "primary", "secondary", "source", oraz "replica".

Jednakże w praktyce ta terminologia była zbyt mało precyzyjna, więc w finalnej wersji zmiany będą wyglądać tak:

Obraz

O decyzji MySQL poinformowano w środę, a już w piątek kolejne firmy poinformowały o zmianach. Zespół deweloperski Twittera przedstawił propozycje nowej terminologii, która zapewne wkrótce wejdzie w życie. W tym przypadku lista jest trochę szersza i dotyczy narzędzi wewnętrznych serwisu oraz otwartego oprogramowania.

Obraz

Niedawno również Microsoft przyznał, że wyrzucenie słowa "master" z GitHuba to dobry pomysł. Wszystko zaczęło się od wpisu jednego programisty, Scotta Hanselmana, który domagał się zmiany gałęzi "master" na inną, powołując się na manifest Internet Engineering Task Force (IETF).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (145)