Nagrody Grammy szansą dla cyberprzestępców. Uwaga na szkodliwe pliki z muzyką

Nagrody Grammy szansą dla cyberprzestępców. Uwaga na szkodliwe pliki z muzyką
29.01.2020 15:40
Billie Eilish i Finneas O'Connell podczas Grammy 2020, fot. Getty Images
Billie Eilish i Finneas O'Connell podczas Grammy 2020, fot. Getty Images

Nagrody Grammy to nie tylko święto dla wszystkich osób interesujących się muzyką. Jak się okazuje, jest to także okazja dla cyberprzestępców, którzy na bieżąco wykorzystują popularne w sieci frazy, by rozprzestrzeniać szkodliwe oprogramowanie. Jak ostrzega Kaspersky Lab, w internecie pojawiło się sporo szkodliwego kodu zaszytego w utworach muzycznych znanych artystów.

Badaczom udało się zidentyfikować prawie 31 tysięcy plików muzycznych, które były zainfekowane, a przeanalizowano tylko 14 wykonawców i 13 albumów – brano bowiem pod uwagę wyłącznie te frazy, które łączą się z nominacjami do Grammy 2020. Ponad połowa szkodliwych plików miała nazwy związane z Arianą Grande, Taylor Swift i Post Malone, choć analizowano także pliki zawierające w nazwie innych artystów, w tym Lady Gagę czy Lanę Del Rey.

Źródło: Kaspersky Lab.
Źródło: Kaspersky Lab.

Choć analiza dotyczy działań cyberprzestępców głównie w 2019 roku (na etapie nominacji do Grammy 2020), Kaspersky Lab podobne badanie przeprowadził także rok wcześniej. Z porównań wynika, że skala problemu sukcesywnie się zwiększa i względem poprzedniego roku odnotowano aż o 39 proc. więcej tego typu prób infekowania systemów.

Od reguły są także niechlubne wyjątki, a przykładem są pliki związane z Billie Eilish. Nastolatka zyskała najbardziej na popularności w 2019 roku, a liczba osób, które pobrały szkodliwe pliki z jej nazwiskiem w nazwie wzrosła niemal dziesięciokrotnie.

Źródło: Kaspersky Lab.
Źródło: Kaspersky Lab.

– Cyberprzestępcy wiedzą, co jest popularne, i zawsze starają się zarobić na cudzej sławie – tłumaczy Anton Iwanow, analityk ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky. – Muzyka, obok programów telewizyjnych, to jedna z najpopularniejszych form rozrywki (...). Jednak wraz ze wzrostem liczby użytkowników subskrybujących platformy streamingowe, które nie wymagają pobrania pliku w celu słuchania muzyki, spodziewamy się spadku szkodliwej aktywności związanej z tego rodzaju zawartością – dodaje.

Aby uniknąć problemów z zainfekowanymi utworami muzycznymi, warto korzystać z legalnych i zaufanych źródeł plików. Istotne jest także unikanie podejrzanych stron i linków, które zachęcają do pobrania darmowej i rzekomo legalnej muzyki z nieznanych witryn. W ostateczności ratunkiem może być oprogramowanie antywirusowe zainstalowane w komputerze.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)