Najlepszy antywirus na Androida: wybór jest spory, konieczność coraz większa

Najlepszy antywirus na Androida: wybór jest spory, konieczność coraz większa

19.06.2017 14:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zasadność korzystania z antywirusów na Androidzie bywa częstokwestionowana. Mówi się, że malware zagraża głównie tym, którzyinstalują sobie jakiś alternatywny sklep z oprogramowaniem z Chinczy Rosji. Czy tak jest faktycznie? Ostatnio Trend Micro odkryłow sklepie Play ponad 800 aplikacji zarażonych szkodnikiem Xavier,wykradającym ze smartfonów wrażliwe dane. W tej sytuacji dobryantywirus może faktycznie być ostatnią linią obrony. Ale który zlicznie dostępnych antywirusów na Androida jest dobry? Pomocą wwyborze mogą być badania niemieckiego instytutu AV-TEST, któryprzedstawił właśnie wyniki testów najpopularniejszych programówzabezpieczających na Androida.

Przetestowano 20 różnych produktów w ich najnowszych wersjach,korzystając z ich domyślnych ustawień, z dostępem do działającychw chmurze usług wspomagających. Brano pod uwagę zarówno poziomzapewnianej ochrony, jak i wygodę użytkowania oraz kulturę pracy.Test wykrywalności malware został przeprowadzony na 3197najnowszych próbkach, jak i 3006 próbkach z ostatniego miesiąca.

Osiem produktów okazało się niezawodnych pod względemskuteczności wykrywania malware – wykryły one wszystkie zagrożenia, zarówno najnowsze,jak i te z ostatniego miesiąca. Były to:

O doskonały wynik otarły się zaśKasperskyLab Internet Security, McAfeeMobile Security oraz TrendMicro Mobile Security, przepuszczając pojedyncze próbkiszkodników. Najgorszy okazał się chiński NSHC Droid-X, który wczasie testu przeoczył ponad 200 zagrożeń.

Obraz

Który z tych ośmiu najbardziej niezawodnych antywirusów okazałsię najwygodniejszy? Doskonały wynik w tym kontekście oznaczaminimalny narzut na wydajność i zużycie energii, małe obciążenieruchu sieciowego i brak fałszywych alarmów. Najwyższe wynikiuzyskały tu AhnLab V3 Mobile Security, Antiy AVL, Bitdefender MobileSecurity, Cheetach Mobile Security, G Data Internet Security, NortonMobile Security, Sophos Mobile Security, Tencent WeSecure oraz TrendMicro Mobile Security. Spośród pozostałych – bez zarzutusprawowały się AvastMobile Security, AviraAntivirus Security, ESETMobile Security, Ikarus mobile.security, Kaspersky Lab InternetSecurity, NSHC Droid-X i ONE App Max.

Pozostaje jeszcze kwestia atrakcji, w jakie producenci mobilnychantywirusów wyposażają swoje rozwiązania. To najczęściejzabezpieczenia antykradzieżowe, blokada połączeń, filtrwiadomości, ochrona przeglądarki, kontrola rodzicielska, kopiazapasowa i szyfrowanie danych. Najbogatsze „dodatkowe wyposażenie”oferują antywirusy Trend Micro Mobile Security i Sophos MobileSecurity – widać jednak, że to jest właśnie ten aspekt, którymproducenci chcą się wyróżnić. Niektórzy wręcz zachwalają brakjakichkolwiek dodatkowych funkcji (np. ONE App MAX), inni stawiająna prawdziwe kombajny.

Jak widać, w ciągu ostatnich lat sprawność androidowychantywirusów znacznie wzrosła, pojawiło się też sporo nowychproduktów bardzo wysokiej jakości, które niekoniecznie są jednakznane na naszym rynku. Może warto je sprawdzić?

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)