Najlepszy antywirus na Androida: wybór jest spory, konieczność coraz większa

Najlepszy antywirus na Androida: wybór jest spory, konieczność coraz większa19.06.2017 14:01
Najlepszy antywirus na Androida: wybór jest spory, konieczność coraz większa

Zasadność korzystania z antywirusów na Androidzie bywa częstokwestionowana. Mówi się, że malware zagraża głównie tym, którzyinstalują sobie jakiś alternatywny sklep z oprogramowaniem z Chinczy Rosji. Czy tak jest faktycznie? Ostatnio Trend Micro odkryłow sklepie Play ponad 800 aplikacji zarażonych szkodnikiem Xavier,wykradającym ze smartfonów wrażliwe dane. W tej sytuacji dobryantywirus może faktycznie być ostatnią linią obrony. Ale który zlicznie dostępnych antywirusów na Androida jest dobry? Pomocą wwyborze mogą być badania niemieckiego instytutu AV-TEST, któryprzedstawił właśnie wyniki testów najpopularniejszych programówzabezpieczających na Androida.

Przetestowano 20 różnych produktów w ich najnowszych wersjach,korzystając z ich domyślnych ustawień, z dostępem do działającychw chmurze usług wspomagających. Brano pod uwagę zarówno poziomzapewnianej ochrony, jak i wygodę użytkowania oraz kulturę pracy.Test wykrywalności malware został przeprowadzony na 3197najnowszych próbkach, jak i 3006 próbkach z ostatniego miesiąca.

Osiem produktów okazało się niezawodnych pod względemskuteczności wykrywania malware – wykryły one wszystkie zagrożenia, zarówno najnowsze,jak i te z ostatniego miesiąca. Były to:

O doskonały wynik otarły się zaśKasperskyLab Internet Security, McAfeeMobile Security oraz TrendMicro Mobile Security, przepuszczając pojedyncze próbkiszkodników. Najgorszy okazał się chiński NSHC Droid-X, który wczasie testu przeoczył ponad 200 zagrożeń.

350201300228990913

Który z tych ośmiu najbardziej niezawodnych antywirusów okazałsię najwygodniejszy? Doskonały wynik w tym kontekście oznaczaminimalny narzut na wydajność i zużycie energii, małe obciążenieruchu sieciowego i brak fałszywych alarmów. Najwyższe wynikiuzyskały tu AhnLab V3 Mobile Security, Antiy AVL, Bitdefender MobileSecurity, Cheetach Mobile Security, G Data Internet Security, NortonMobile Security, Sophos Mobile Security, Tencent WeSecure oraz TrendMicro Mobile Security. Spośród pozostałych – bez zarzutusprawowały się AvastMobile Security, AviraAntivirus Security, ESETMobile Security, Ikarus mobile.security, Kaspersky Lab InternetSecurity, NSHC Droid-X i ONE App Max.

Pozostaje jeszcze kwestia atrakcji, w jakie producenci mobilnychantywirusów wyposażają swoje rozwiązania. To najczęściejzabezpieczenia antykradzieżowe, blokada połączeń, filtrwiadomości, ochrona przeglądarki, kontrola rodzicielska, kopiazapasowa i szyfrowanie danych. Najbogatsze „dodatkowe wyposażenie”oferują antywirusy Trend Micro Mobile Security i Sophos MobileSecurity – widać jednak, że to jest właśnie ten aspekt, którymproducenci chcą się wyróżnić. Niektórzy wręcz zachwalają brakjakichkolwiek dodatkowych funkcji (np. ONE App MAX), inni stawiająna prawdziwe kombajny.

Jak widać, w ciągu ostatnich lat sprawność androidowychantywirusów znacznie wzrosła, pojawiło się też sporo nowychproduktów bardzo wysokiej jakości, które niekoniecznie są jednakznane na naszym rynku. Może warto je sprawdzić?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)