Netflix ma problem. Jego misterny plan nie wypalił

Netflix ma problem. Jego misterny plan nie wypalił

Netflix odnotuje najwolniejszy kwartalny wzrost przychodów
Netflix odnotuje najwolniejszy kwartalny wzrost przychodów
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jonathan Raa
Konrad Siwik
18.01.2023 10:13, aktualizacja: 18.01.2023 10:47

Zanosi się na to, że Netflix już w ten czwartek odnotuje najwolniejszy kwartalny wzrost przychodów. Okazuje się bowiem, że jego plan z reklamami nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Nie pomagają również kontrowersje związane z ograniczaniem współdzielenia konta. Taki stan rzeczy może zmusić serwis do ograniczenia wydatków na treści w tym roku.

Pionier streamingu zwija się pod napiętymi wydatkami konsumentów, rosnącymi kosztami finansowania produkcji i rosnącą konkurencją ze strony HBO Max, Disney+ czy Amazon Prime – donosi agencja Reuters. Netflix pokładał swoje nadzieje w uruchomionym w licznych krajach planie wspieranym reklamami, ale jego analitycy twierdzą, że nie odnotowano gwałtownego wzrostu liczby subskrypcji.

Szacuje się, że firma uzyskała 4,5 mln abonentów w czwartym kwartale 2022 r. – to najniższy przyrost w okresie świątecznym od 2014 r. Oficjalny komunikat w tej sprawie ma pojawić się 18 stycznia. Warto przypomnieć, że w 2021 r. liczba nowych abonentów w analogicznym czasie wyniosła 8,3 mln.

Analitycy twierdzą, że plan z reklamami nie zapewnia dostępu do wszystkich tytułów i nie jest wystarczająco tani, aby pozyskać znaczącą liczbę klientów. "Patrząc na nasycenie rynku i różnorodność dostępnych opcji oraz fakt, że ceny niekoniecznie są znacząco niższe od konkurencji, istnieją pewne wyzwania w osiągnięciu tych celów abonenckich" – powiedział Jamie Lumley, analityk w Third Bridge.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Netflix poniósł ogromne straty w subskrypcji w pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku z powodu wojny w Ukrainie i słabnącej gospodarki, co zmusiło serwis do zwrócenia się ku reklamom, którym długo się opierał. Z pewnością na słabnącą popularność platformy wpłynęły też kontrowersje związane z ograniczaniem współdzielenia kont. W samej Polsce Netflix stara się rozwiązać ten "problem" wprowadzając kody weryfikacyjne i tzw. Gospodarstwa domowe Netflix.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)