SMS "od Netfliksa". Taka wiadomość może trafić do każdego

SMS "od Netfliksa". Taka wiadomość może trafić do każdego

Uwaga na fałszywe SMS-y
Uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek
15.01.2023 14:25

Wiadomości SMS, w których ktoś podszywa się pod serwis Netflix nadal trafiają do nieświadomych zagrożenia użytkowników. Do naszej redakcji spływają zgłoszenia, które potwierdzają, że nadal można dać się zaskoczyć takim SMS-em. Wówczas najlepiej jest po prostu go zignorować.

Fałszywe wiadomości SMS wpisały się na stałe w codzienność wielu Polaków, którzy regularnie otrzymują zmyślone wezwania do opłaty paczek czy rachunku za energię elektryczną. Znane oszustwo przybiera jednak różne formy, a najnowszą jest wykorzystywanie wizerunku Netfliksa. Ktoś sugeruje w wiadomości SMS, że subskrypcja została tymczasowo zawieszona i konieczne jest podjęcie działań, by ją reaktywować. W tym przypadku SMS został wysłany z numeru +48505264756.

Taka wiadomość to zmyślona historia, aby zachęcić potencjalną ofiarę do kliknięcia fałszywego linku. Chodzi o wywołanie wrażenia, że szybkie podjęcie prostych czynności pozwoli uniknąć problemu. Osoba, która nie zorientuje się, że ma do czynienia z przekrętem, na stronie docelowej zostanie najpewniej poproszona o podanie loginu i hasła do Netfliksa oraz innych danych. Nie można także wykluczyć próby kradzieży pieniędzy, jeśli uda się przy tym przejąć login i hasło do bankowości internetowej.

Przykładowa, fałszywa wiadomość SMS o Netfliksie
Przykładowa, fałszywa wiadomość SMS o Netfliksie© dobreprogramy

Po otrzymaniu podobnego SMS-a, radzimy go co do zasady zignorować i przede wszystkim nie klikać załączonego linku. W razie wątpliwości co do ważności konta Netflix, najrozsądniej będzie we własnym zakresie sprawdzić status subskrypcji w ustawieniach konta lub skontaktować się z obsługą odpowiadającą za platformę. Samą wiadomość SMS można natomiast przekazać specjalistom z CERT Polska do analizy.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)