Nexus 4 i pierwszy Nexus 7 otrzymają aktualizację do Androida L

Nexus 4 i pierwszy Nexus 7 otrzymają aktualizację do Androida L

Nexus 4 i pierwszy Nexus 7 otrzymają aktualizację do Androida L
Redakcja
02.07.2014 14:54

Wygląda na to, że osoby korzystające ze smartfonów Nexus 4 i tabletów Nexus 7 pierwszej generacji debiutującej w 2012 roku także doczekają się aktualizacji do najnowszego Androida L. Początkowo Google udostępniło wersję testową jedynie dla nowszych Nexusów 5 i 7 z 2013 roku, budząc wątpliwości o to, czy starsze urządzenia nie zostaną zapomniane. Rozwiewa je kolejny krok giganta – firma opublikowała kod źródłowy Androida L dla tych urządzeń, oficjalna wersja finalna jest więc niemal pewna.

Czas oficjalnego wsparcia Google dla urządzeń z serii Nexus wynosi 18 miesięcy. Jak do tej pory polityka ta była bezlitośnie realizowana. Przekonać się o tym swego czasu mogli użytkownicy Nexusa S, a później także Galaxy Nexusa. W tym drugim przypadku w grę wchodziła jeszcze jedna kwestia: choć urządzenie mogłoby bez problemu go obsłużyć, problemem stał się zastosowany w nim układ OMAP firmy Texas Instruments. Wycofała się ona z rynku smartfonów, nie dając szansy na stworzenie odpowiedniej aktualizacji. Mogła to być również doskonała wymówka, bo nieoficjalne modyfikacje szybko pokazały, że sprzęt ten może działać z Androidem 4.4 KitKat.

Obraz

Nexus 4 i pierwsza wersja Nexusa 7 to jednak inne przypadki. W nich zastosowano odpowiednio procesor Snapdragon S4 od Qualcomma, oraz Tegrę 3 od NVIDII. Obie firmy są obecne na rynku i nigdzie się nie wybierają, sytuacja nie powinna się więc powtórzyć. Dodać można do tego jeszcze jeden aspekt: oba te urządzenia są bardzo udane i zdobyły dużą popularność. W szczególności smartfon Nexus 4, który za sprawą szklanego, finezyjnego wykończenia uważany jest za urządzenie nie tylko bardzo wydajne, ale również eleganckie. Od premiery minęło już dużo czasu (zadebiutował on w listopadzie 2012 roku) i jest on często wykorzystywany do instalacji portów zupełnie innych systemów: Firefox OS, Sailfish OS, a nawet mobilnego Ubuntu.

Co prawda technika idzie na przód, niemniej szkoda, aby takie urządzenie jedną decyzją było oficjalnie skazane na zapomnienie, tym bardziej, że z wymaganiami nowego Androida powinno poradzić sobie bez większych problemów. W efekcie udostępnienia kodu dla tych modeli można przyjąć, że nowego, znacznie odmienionego Androida tak pod względem wizualnym jak i technicznym otrzymają posiadacze wszystkich popularnych Nexusów: 4, 5, 7 (2012), 7 (2013) a także większego tabletu Nexus 10. Czy równie łaskawe będą inne firmy? Trudno na to liczyć, bo zmiany w Androidzie L są duże, a to świetna okazja aby powiedzieć, że niemożliwe jest dostosowanie oprogramowania do starszego sprzętu.

Na rynku znalazł się jednak jeden odważny. Firma HTC zapowiedziała, że udostępni aktualizację do najnowszego Androida w przeciągu 90 dni od jego wydania. Oczywiście dotyczy to tylko flagowców, bo mowa tutaj o modelach One M8 oraz One M7. Deklaracja ta jest bardzo odważna i firma musi liczyć się z tym, że z obietnic zostanie rozliczona. Możliwe, że znaczenia ma tutaj również współpraca HTC z Google. To właśnie tajwański producent ma być odpowiedzialny za nowy model który zostanie zaprezentowany z nowym system jesienią.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)