"Nie klikajcie, nie płaćcie". Powracają fałszywe faktury Play

Ta sama historia... / Fot. Materiały prasowe
Ta sama historia... / Fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak

08.05.2019 14:31

– Uwaga!!! Ważne info. Znowu ktoś wysyła fałszywe faktury. Nie klikajcie, nie płaćcie – ostrzega rzecznik prasowy Play, Marcin Gruszka, na Facebooku. To jeszcze jedna odsłona oszustwa, którym od ponad pół dekady, nieprzerwanie, nękani są abonenci sieci Play.

Schemat jest standardowy. Na e-mail przychodzi powiadomienie o wystawieniu faktury. Łudzące podobne do tego, które nominalnie wysyła Play. Nie zgadza się tylko adres nadawcy i, co oczywiste, numer konta bankowego. Ślady prowadzą do Panamy i innych egzotycznych krajów o – delikatnie mówiąc – umiarkowanej kontroli bankowości.

Co ciekawe, przestępcy działają dwojako. Czasem chcą bezpośrednio wyłudzić pieniądze, a innym razem większym zagrożeniem jest załącznik, zawierający szkodliwe oprogramowanie.

W rozmowie z "dobrymiprogramami" rzecznik Gruszka zapewnia, że operator robi wszystko, aby wyłączać konta przestępców i przestrzec klientów przed zagrożeniem. – Konto widniejące w najnowszych wiadomościach jest dawno zablokowane. Teraz pozostaje uważać na szkodliwe oprogramowanie w załącznikach – oznajmia Gruszka.

Jak się chronić?

Zaleca przy tym, aby sprawdzić zgodność faktury z oryginałem, korzystając z aplikacji abonenckiej Play24. Przypomina także o kodzie *125#, pozwalającym szybko zweryfikować saldo, fakturę i rachunek bankowy operatora, A ponadto – o każdorazowej kontroli numeru telefonu.

Przy czym trzeba pamiętać, że przestępcy mogą czasem dysponować prawdziwym numerem telefonu ofiary. Nie jest to jednak równoznaczne z wyciekiem ze strony telekomu, ale dowolnej innej bazy danych, gdzie znajdują się numery i maile. Przykładów nie trzeba daleko szukać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)