Nietypowe moduły pamięci Samsunga zaskakują pojemnością i energooszczędnością

Nietypowe moduły pamięci Samsunga zaskakują pojemnością i energooszczędnością

18.09.2014 21:57

Jedną z większych wad współczesnych mobilnych urządzeń jest krótka praca na baterii. Sporym ograniczeniem dla producentów są rozmiary sprzętu, który aby wyglądać atrakcyjnie musi być smukły. W związku z tym zastosowanie dużej oraz ciężkiej baterii odpada. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię poszczególnych podzespołów. Samsung właśnie rozpoczął masową produkcję układów pamięci o pojemności 6 Gb typu LPDDR3 (low-power double data rate 3), które wykonywane są w technologii 20 nm.

Zaletą układów południowokoreańskiej firmy jest niewielkie zapotrzebowanie na energię, co wydłuża pracę na zasilaniu bateryjnym, oraz duża szybkość działania, przekładająca się na szybsze wczytywanie aplikacji na urządzeniach mobilnych, posiadających ekrany o dużej rozdzielczości. Pamięci zapewniają transfer danych na poziomie do 2133 Mbit/s. Pakiet 3 GB LPDDR3 składający się z czterech układów 6 Gb, można w prosty sposób zastosować w wielu urządzeniach. Warto zauważyć, że nowy pakiet 3 GB jest o ponad 20% mniejszy i zużywa około 10% mniej energii od obecnie stosowanych pakietów 3 GB z układami 6 Gb LPDDR3. Południowokoreańska firma w marcu po raz pierwszy zdecydowała się na zastosowanie technologii 20 nm w układzie 4 Gb DDR3 przeznaczonym dla komputerów PC, natomiast teraz rozszerzyła jej zastosowanie na mobilne pamięci DRAM. Wykorzystanie technologii 20 nm zapewnia o 30% większą produktywność w porównaniu do poprzednich rozwiązań.

Obraz

Wiceprezes Samsung Electronics Jeeho Baek oświadczył, że nowy układ Samsunga to najbardziej zaawansowane rozwiązanie mobilne w zakresie pamięci dla błyskawicznie rozwijającego się rynku pamięci DRAM o wysokiej wydajności. Dodał, że obecnie ściśle współpracują z klientami na całym świecie, oferując mobilne rozwiązania pamięci następnej generacji, która miałaby być stosowana w szerszych segmentach rynku, od klasy premium po standard.

Samsung stworzył bardzo małą, niezwykle cienką, szybką i znacznie mniej energochłonną pamięć mobilną. W przyszłości firma ma zamiar wprowadzać bardziej zaawansowane mobilne produkty z linii 20 nm DRAM. Informacje o mniejszym zapotrzebowaniu na energię cieszą, jednak mimo to nadal nie pozwolą one na znaczące zwiększenie długości pracy na baterii, nadal będziemy musieli ładować nasze urządzenia codziennie. Niestety na większe zmiany w tej kwestii musimy jeszcze poczekać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)