Nokia porzuca Symbiana, stawia na MeeGo

Nokia porzuca Symbiana, stawia na MeeGo

Wojciech Cybulski
25.06.2010 18:45

Nokia zrezygnuje ze stosowania Symbiana w wysokich modelach swoich telefonów. Fiński producent komórek planuje zastosować w topowych smartfonach bazujący na Linuksie system MeeGo - informuje Reuters.

Nokia poświęciła wiele sił i środków na unowocześnienie Symbiana i przygotowanie go do rywalizacji z iOS oraz Androidem. Jednak inwestycje w ten dość przestarzały system nie zwiększyły znacząco konkurencyjności Symbiana, toteż firma - chcą ratować swoją pozycję lidera rynku - zdecydowała się na dość radykalne zmiany. Nokia zaprzestanie stosowania Symbiana w topowych modelach swoich telefonów i skupi się na rozwijaniu bazującego na Linuksie systemu MeeGo. Ostatnim sztandarowym telefonem fińskiego koncernu, który ma pracować pod kontrolą Symbiana, będzie Nokia N8. Z opublikowanego przez CNET oświadczenia Symbian Foundation wynika, że system ten będzie nadal stosowany w mniej zaawansowanych telefonach Nokia Xseries, Cseries oraz Eseries. Nokia nie zdradziła, kiedy zaprezentuje nowe, topowe modele smartfonów z systemem MeeGo.

Warto przypomnieć, że mimo swoich wad Symbian jest obecnie najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym i w najbliższym czasie nie powinno się to zmienić. Otwarte pozostaje także pytanie, czy stosunkowo młody system, jakim jest MeeGo, będzie w stanie nawiązać walkę z dojrzałymi konkurentami od Apple i Google.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)