Nokia z Androidem zadebiutuje już w Barcelonie

Nokia z Androidem zadebiutuje już w Barcelonie

Nokia z Androidem zadebiutuje już w Barcelonie
Tomek Kondrat
11.02.2014 15:04, aktualizacja: 11.02.2014 15:19

Bardzo wiele wskazuje na to, że Nokia, dotychczas będąca bastionem dzielnie opierającym się przed inwazją Androida, zaprezentuje swój najnowszy smartfon z systemem od Google'a już w tym miesiącu. Według dziennikarzy The World Street Journal oraz EvLeaks, wkrótce można się spodziewać debiutu tajemniczego smartfonu Nokia Normandy. Wszystko powinno mieć miejsce na targach Mobile World Congress, które odbędą się w Barcelonie w dniach 24-27 lutego 2014.

Inżynierowie Nokii tworzyli oprogramowanie oparte na systemie Android już przed wartą ponad 5 miliardów euro transakcją, włączającą pion zajmujący się telefonami komórkowymi w struktury Microsoftu. Do tej pory nie było wiadomo, czy prace nad projektem zostały wstrzymane, jednak wedle oczekiwań to Barcelona będzie miejscem, gdzie zadebiutuje pierwszy telefon firmy związanej do tej pory głównie z Symbianem i Windows Phone.

Obraz

Decyzja o wydaniu Nokii z Androidem wydaje się dość zaskakująca, jednak obrazuje jak bardzo Nokia i Microsoft przeliczyły się z podbojem rynku mobilnego. Z przyczyn technicznych, Microsoft Windows Phone nie jest w stanie działać na urządzeniach naprawdę niskobudżetowych, które są niezwykle popularne w Indiach, Chinach i innych wschodzących gospodarkach.

Fińska firma była przez dłuższy czas liderem rynku w Indiach, gdzie Symbian odgrywał znaczącą rolę jeszcze kilka lat temu. Rosnąca popularność Androida i opór Nokii przed wydaniem urządzeń z tym właśnie systemem, są jedną z przyczyn nie lada problemów finansowych, które zakończyły się wspomnianym przejęciem części firmy przez Microsoft. Warto nadmienić, że 91% telefonów wprowadzonych na rynek indyjski w 2013 roku było wyposażone w Androida właśnie. Telefony Nokii są przeważnie jednostkami o dobrej specyfikacji technicznej. Wiąże się to z odpowiednią ceną, która jest zbyt wysoka dla większości mieszkańców Indii — kraju który ma ponad miliard mieszkańców. Odcięcie się od tego rynku jest strzałem w stopę fińskiego producenta.

Widząc tę inicjatywę, można odnieść wrażenie, że Nokia nie zamierza dłużej opierać się przed wprowadzeniem na rynek innych systemów operacyjnych, niż swój własny i Windows Phone. Większa sprzedaż może pomóc jej nawiązać walkę z Google, Apple i Samsungiem. Nokia przez wiele lat była wyznacznikiem tego, jak powinien wyglądać dobry telefon komórkowy i do tej pory zajmuje szczególne miejsce w świadomości klientów, jak Coca-Cola czy McDonald's. Wprowadzenie telefonu z Androidem nie oznacza jednak, że Finowie zrezygnują z Windows Phone. System Microsoftu zostanie skierowany w inny sektor rynku, który w tym momencie zajmuje Apple ze swoim iPhonem oraz Samsung z najnowszymi telefonami z serii Galaxy S oraz Note. Android będzie źródłem dochodu z urządzeń o zdecydowanie niższej specyfikacji technicznej.

Co wiadomo o Normandy? Ze wstępnych zapowiedzi podanych przez The World Street Journal wynika, że Android w wydaniu fińskim będzie różnił się od standardowego AOSP znanego z Nexusów. Oprogramowaniu Nokii bliżej jest do tego znanego z tabletów Kindle Fire, który nie pozwala na instalację wszystkich aplikacji i gier ze Sklepu Google Play. Nie zabraknie natomiast osławionego modułu map Nokii oraz usługi streamingu muzyki MixRadio. Nokia powinna również pozostawić swój autorski sklep z aplikacjami.

Ruch Microsoftu wydaje się aktem desperacji, jednak sprzedaż 30 milionów urządzeń sygnowanych marką Lumia w roku 2013 nie spełnił oczekiwań firmy, która „wyszłaby na zero”, sprzedając 50 milionów sztuk. Smarftony z Androidem od Nokii mogą okazać się sporym sukcesem, jednak żeby to zweryfikować pozostaje nam czekać. Do MWC pozostały już tylko niecałe dwa tygodnie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)