Now Browser: 160 KB wystarczy, by pomieścić szybką i funkcjonalną przeglądarkę dla Androida

Now Browser: 160 KB wystarczy, by pomieścić szybką i funkcjonalną przeglądarkę dla Androida

Now Browser: 160 KB wystarczy, by pomieścić szybką i funkcjonalną przeglądarkę dla Androida
15.07.2014 15:29

Kilka dni temu, autor tego newsa, przeglądając forumxda-developers, znalazł wpis dobrze znanego użytkownika Jeeko,zapowiadający nową androidową przeglądarkę. Niby nic ciekawego,bo akurat przeglądarek na Androida mamy więcej, niż komukolwiekpotrzeba, ale Now Browser, gdyż taką program otrzymał nazwę,obiecuje rzeczy wręcz nieprawdopodobne.

Zgodność z wytycznymi projektowymi od Google'a, czyli MaterialDesign, to nic specjalnego. Na wyścigi twórcy androidowychaplikacji dostosowują je do nie-tak-płaskiego nowego interfejsuużytkownika Androida L. Jednak plik instalacyjny całejprzeglądarki, mający zaledwie 160 KB, już budzi zaskoczenie. Winformację, że to nie tylko nakładka na systemowy silnik Webkit(przeglądarka ma własny silnik renderujący Now), trudno uwierzyć.Zaś szybkość działania Now Browsera – to trzeba zobaczyć,słowa nie oddadzą sprawiedliwości tej aplikacji.

Obraz

Przeglądarki mobilne rozmiarami utyły do rozmiarów przeglądarekdesktopowych – plik APK dla mobilnego Chrome ma niemal 64 MB.Mobilny Firefox to niemal 27 MB. Nawet androidowa Opera Mini, będącaprzecież tylko quasiprzeglądarką wyświetlającą to, cowyrenderują serwery Opery, ma ponad 1 MB. Nawet uznawany dotąd zanajlżejszą przeglądarkę na Androida Lighting Browser (którynotabene był inspiracją dla Now Browsera) ma ok. 700 KB. 160 KBmożna by było wytłumaczyć skrajnym minimalizmem funkcjonalnym,ale jak szybko użytkownik może się przekonać, przeglądarce tejpraktycznie niczego nie brakuje.

Now Browser zapewnia więc standardowe przeglądanie w kartach,nawigację za pomocą gestów, dopasowywanie tekstu do szerokościskalowanej strony, import zakładek z systemowej przeglądarki, trybpełnoekranowy, tryb incognito czy możliwość wyboru User Agenta(by np. wymusić ładowanie standardowej, a nie mobilnej wersjistrony). Co więcej, potrafi też, jeśli w systemie zainstalowanajest wtyczka Flash Playera, odtwarzać pliki SWF. Oficjalnie wsparciedla Flasha świadczone jest tylko dla Androida 4.1 i starszych(Google od wersji 4.2 pozbyło się Flasha z Androida), ale jeślikomuś się uda na własną rękę zainstalować wtyczkę w nowszychwersjach systemu – przeglądarka nie robi problemów.

Obraz

Przeglądarka występuje w dwóch wersjach – podstawowej,dostępnej w Google Play za darmo (i z ograniczeniem liczbyjednocześnie otwartych kart do pięciu), oraz płatnej, Pro, któraoprócz usunięcia ograniczenia liczby otwartych kart dodaje tryboptymalizacji JavaScriptu, zauważalnie przyspieszający ładowaniesię stron, tryb oszczędzania transferu przy połączeniach 3G, orazautomatyczne czyszczenie pamięci podręcznej przy wyjściu.

Oczywiście nie jest to Chrome z jego sandboksami i rozbudowanymmechanizmem rozszerzeń, ale jak na przeglądarkę do przeglądaniaWWW, a nie „applikarkę” do uruchamiania złożonych aplikacjiwebowych, Now sprawdza się bardzo dobrze. Wersja Pro kosztuje raptem4 złote – i nie są to źle wydane pieniądze.

Now Browser znajdziecie w naszym repozytorium oprogramowania dlaurządzeń mobilnych.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)