Nowa akcja oszustów. Informują o bombie, żądają ogromnego okupu

Fałszywy mail może zakończyć się przyjazdem służb
Fałszywy mail może zakończyć się przyjazdem służb
Redakcja

11.09.2020 17:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Straszenie wirusem czy zdjęciami filmów dla dorosłych, które rzekomo się oglądało, to dla niektórych cyberprzestępców za mało. Ich nowa akcja wymierzona jest w firmy. Przestępcy informują o ładunku wybuchowym.

O nowych fałszywych mailach pisze serwis Sekurak. W treści maila czytamy, że ładunek został podłożony "zgodnie z instrukcjami" autora wiadomości. Rzekoma bomba jest "niewielka i bardzo dobrze zakryta", a jej ewentualny wybuch może zranić, a nawet zabić wiele osób.

Jest sposób, żeby zdetonować ładunek - należy przelać 50 tys. dol. w bitcoinach. Wówczas autor groźby wyśle "najemnika", który zdetonuje materiał wybuchowy.

Cała intryga wydaje się być mało wiarygodna, ale niektóre instytucje dla własnego bezpieczeństwa mogą nie chcieć analizować treści i po prostu zdecydują się na ewakuację. Niewykluczone, że spełnią żądania finansowe - jak szpital w USA, który uległ hakerom. Wprawdzie tam doszło do zaszyfrowania danych, ale być może ktoś poważnie potraktuje maila o bombie.

W czerwcu przeworscy policjanci zatrzymali 36-latka, podejrzanego o wywołanie fałszywego alarmu bombowego. Mężczyzna wysłał wiadomość SMS, w której informował, że w przeworskiej komendzie podłożony jest ładunek wybuchowy. Po dokładnym sprawdzeniu pomieszczeń oraz pobliskiego terenu okazało się, że alarm był fałszywy.

W 2019 roku fałszywe groźby były plagą w polskich szkołach. Sekurak zauważa, że maile, które zaczęły docierać do polskich przedsiębiorstw, to kopia podobnych zagranicznych wiadomości.

Ciekawe, czy o sprawie dowie się policja i potraktuje to jako nie tylko próbę wyłudzenia pieniędzy. Za celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu można trafić za kratki na 8 lat. Oprócz odpowiedzialności karnej trzeba liczyć się również z możliwością pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)